Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
FA 2012-13
Click on a Department Name below to go directly to courses offered for the term. Hyperlinks on Course Names will take you to the Caltech
Course Catalog which displays course descriptions. Clicking on the next to a course name/section name will take you to the course
syllabus. Clicking on the next to a course name/section name will take you to the collaboration policy for that class.
A Key to Abbreviations is available below, as is a printable pdf version of the schedule.
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aeronautics (Ae) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied & Computational Math (ACM) Freshman Seminars (FS)
Applied Mechanics (AM) Geology (Ge)
Applied Physics (APh) History (H)
Art History (Art) History and Philosophy of Science (HPS)
Astrophysics (Ay) Humanities (Hum)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) Languages (L)
Bioengineering (BE) Law (Law)
Biology (Bi) Materials Science (MS)
Business Economics & Management (BEM) Mathematics (Ma)
Chemical Engineering (ChE) Mechanical Engineering (ME)
Chemistry (Ch) Music (Mu)
Civil Engineering (CE) Performance and Activities (PA)
Computation & Neural Sys (CNS) Philosophy (Pl)
Computer Science (CS) Physical Education (PE)
Control & Dynamical Systems (CDS) Physics (Ph)
Economics (Ec) Political Science (PS)
Electrical Engineering (EE) Psychology (Psy)
Engineering (E) Social Science (SS)
English (En) Study Abroad (SA)
English as a Second Language (ESL)
COURSES
_____________________________________________________________________________________________________________________________
AERONAUTICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Culick, F A A PASS-FAIL
02 McKeon, B A A PASS-FAIL
03 Dabiri, J A A PASS-FAIL
04 Leonard, A A A PASS-FAIL
05 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
06 Blanquart, G A A PASS-FAIL
07 Shepherd, J A A PASS-FAIL
08 Gharib, M A A PASS-FAIL
09 Meiron, D A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME 101A 3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG

Ae/AM/CE/ME 102A 3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with ME 65
01 Bhattacharya, K TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

Ae/APh 104A 3-0-6 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 202 GUG

Ae 105A 3-0-6 Aerospace Engineering
01 Davis, G / Kim, Y TR 16:00 - 17:25 306 FIR LETTER

CE/Ae/AM 108A 3-0-6 Computational Mechanics
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 107 DWN

Ae 121A 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J TR 14:30 - 15:55 202 GUG

Ae 150A 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 McKeon, B M 13:00 - 13:55 101 GUG PASS-FAIL

EE/Ae 157A 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 van Zyl, J MR 13:00 - 14:25 106 ANB

Ae/Ge/ME 160A 3-0-6 Continuum Mechanics of Fluids and Solids
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR LETTER

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
02 McKeon, B A A PASS-FAIL
03 Blake, G A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 Leonard, A A A PASS-FAIL
08 Daraio, C A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
14 Dabiri, J A A PASS-FAIL
15 Colonius, T A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blanquart, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Schneider, T A A PASS-FAIL
21 Greer, J A A PASS-FAIL
22 Andrade, J A A PASS-FAIL
23 Kochmann, D A A PASS-FAIL
24 Gurnis, M A A PASS-FAIL
25 Minnich, A A A PASS-FAIL
26 Johnson, J A A PASS-FAIL

Ae 208A 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 Kochmann, D / Pullin, D F 15:00 - 15:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae 220 3-0-6 Theory of Structures
01 Pellegrino, S MW 14:00 - 15:25 202 GUG
F 13:00 - 14:25 202 GUG

Ae/AM/ME 223 3-0-6 Plasticity
01 Andrade, J TR 13:00 - 14:25 206 TOM

Ae/ACM/ME 232A 3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Colonius, T OM,M 13:00 - 13:55 206 TOM

Ae 240 + Special Topics in Fluid Mechanics
01 McKeon, B A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM010 1-0-0 Introduction to Applied and Computational Mathematics
01 Schroeder, P R 12:00 - 12:55 105 ANB PASS-FAIL

ACM011 2-2-2 Introduction to Matlab and Mathematica
01 Owhadi, H MF 15:00 - 15:55 102 STL

ACM095A 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 11:00 - 11:55 11 DWN
02 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
W 10:00 - 10:55 106 ANB
03 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 10:00 - 10:55 106 ANB
04 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
W 09:00 - 09:55 106 ANB
05 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
W 13:00 - 13:55 314 ANB
06 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 13:00 - 13:55 11 DWN
07 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 14:00 - 14:55 119 DWN
08 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 15:00 - 15:55 22 GTS
09 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
R 16:00 - 16:55 119 DWN
10 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 14:00 - 14:55 House STL
11 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 16:00 - 16:55 119 DWN
12 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK

ACM100A 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 11:00 - 11:55 11 DWN
02 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
W 10:00 - 10:55 106 ANB
03 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 10:00 - 10:55 106 ANB
04 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
W 09:00 - 09:55 106 ANB
05 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
W 13:00 - 13:55 314 ANB
06 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 13:00 - 13:55 11 DWN
07 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 14:00 - 14:55 119 DWN
08 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 15:00 - 15:55 27 GTS
09 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
R 16:00 - 16:55 119 DWN
10 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 14:00 - 14:55 House STL
11 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 16:00 - 16:55 119 DWN
12 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK

ACM104 3-0-6 Linear Algebra and Applied Operator Theory
taught concurrently with AM 125A & CDS201
01 Beck, J TR 10:30 - 11:55 105 ANB

ACM106A 3-0-6 Introductory Methods of Computational Mathematics
01 Hou, Y TR 14:30 - 15:55 105 ANB

ACM/EE 116 3-0-6 Introduction to Stochastic Processes and Modeling
01 Tropp, J TR 09:00 - 10:25 105 ANB

Ma/ACM 142 3-0-6 Ordinary and Partial Differential Equations
01 Krueger, H MWF 10:00 - 10:55 257 SLN

ACM190 + Reading and Independent Study
01 Hou, Y A A PASS-FAIL
02 Hassibi, B A A PASS-FAIL
03 Espanol, M A A PASS-FAIL
04 Heaton, T A A PASS-FAIL

ACM201A 4-0-8 Partial Differential Equations
01 Bruno, O TR 13:00 - 14:25 213 ANB

ACM217 3-0-6 Advanced Topics in Stochastic Analysis
Course cancelled - will be offered as ACM256a this term.
01 Farrell, B A A

Ae/ACM/ME 232A 3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Colonius, T OM,M 13:00 - 13:55 206 TOM

ACM256A 3-0-6 Special Topics in Applied Mathematics: Random Matrices
01 Farrell, B MW 14:30 - 15:55 314 ANB PASS-FAIL

ACM290 1-0-0 Applied and Computational Mathematics Colloquium
open to graduate students only
01 Tropp, J M 16:15 - 17:25 105 ANB PASS-FAIL

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
03 Desbrun, M A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
06 Meiron, D A A PASS-FAIL
07 Pierce, N A A PASS-FAIL
08 Schroeder, P A A PASS-FAIL
09 Owhadi, H A A PASS-FAIL
10 Tropp, J A A PASS-FAIL
11 Ho, T A A PASS-FAIL
12 Hassibi, B A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME 102A 3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with ME 65
01 Bhattacharya, K TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

CE/Ae/AM 108A 3-0-6 Computational Mechanics
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 107 DWN

AM 125A 3-0-6 Engineering Mathematical Principles
taught concurrently with ACM104 & CDS201
01 Beck, J TR 10:30 - 11:55 105 ANB LETTER

AM/CE/ME 150A 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N A A PASS-FAIL

AM/CE 151A 3-0-6 Dynamics and Vibration
taught concurrently with ME 66
01 Lih, S MW 08:30 - 09:55 306 TOM LETTER

AM 200 + Special Problems in Advanced Mechanics
01 Staff A A PASS-FAIL

Ae/AM/ME 223 3-0-6 Plasticity
01 Andrade, J TR 13:00 - 14:25 206 TOM

AM 250 + Research in Applied Mechanics
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
03 Daraio, C A A PASS-FAIL
04 Andrade, J A A PASS-FAIL
05 Avouac, J A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh/EE 009A 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
01 Scherer, A / Potter, K TR 13:00 - 13:55 070 MRE

APh017A 3-0-6 Thermodynamics
Not offered this year. APh students must take Ph 12abc in lieu of APh 17abc.
01 Staff A A LETTER

APh078A 0-9-0 Senior Thesis, Experimental
01 Painter, O A A LETTER
02 Vahala, K A A LETTER
03 Atwater, H A A LETTER
04 Scherer, A A A LETTER
05 Bellan, P A A LETTER
06 Phillips, R A A LETTER
07 Troian, S A A LETTER
09 Lewis, N A A LETTER

APh079A 0-9-0 Senior Thesis, Theoretical
01 Troian, S A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Phillips, R A A PASS-FAIL
02 Vahala, K A A PASS-FAIL
03 Scherer, A A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Guo, C A A PASS-FAIL
06 Atwater, H A A PASS-FAIL
07 Roukes, M A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME 101A 3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG

Ae/APh 104A 3-0-6 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 202 GUG

APh/MS 105A 3-0-6 States of Matter
01 Johnson, W MW 13:00 - 14:25 107 DWN LETTER

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Ghaffari, A R 19:00 - 19:55 104 WAT

APh110 2-0-0 Topics in Applied Physics
01 Bellan, P M 12:00 - 12:55 104 WAT PASS-FAIL

APh114A 3-0-6 Solid-State Physics
01 Atwater, H MWF 09:00 - 09:55 104 WAT

APh/Ph 115 3-0-9 Physics of Momentum Transport in Hydrodynamic Systems
Class cancelled - will be offered winter term
01 Troian, S A A

MS/APh 120 3-0-6 Diffraction and Structure
01 Fultz, B TR 09:00 - 10:25 104 WAT

APh156A 3-0-6 Plasma Physics
Make-up class on Fridays, 2:30-4pm in 104 Watson
01 Bellan, P MW 14:30 - 15:55 104 WAT LETTER

APh190A 3-0-6 Quantum Electronics
01 Vahala, K TR 14:30 - 15:55 104 WAT

APh200 + Applied Physics Research
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Bellan, P A A PASS-FAIL
04 Snyder, G A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
06 Fultz, B A A PASS-FAIL
07 Johnson, W A A PASS-FAIL
08 Chen, Y A A PASS-FAIL
09 Daraio, C A A PASS-FAIL
10 Refael, G A A PASS-FAIL
11 Goddard, W A A PASS-FAIL
12 Faraon, A A A PASS-FAIL
13 Hsieh, D A A PASS-FAIL
14 Preskill, J A A PASS-FAIL
20 Painter, O A A PASS-FAIL
21 Phillips, R A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
30 Heath, J A A PASS-FAIL
31 Vahala, K A A PASS-FAIL
32 Yariv, A A A PASS-FAIL
41 Schwab, K A A PASS-FAIL
42 Lewis, N A A PASS-FAIL

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Fultz, B A A PASS-FAIL
03 Bellan, P A A PASS-FAIL
04 Snyder, G A A PASS-FAIL
05 Yariv, A A A PASS-FAIL
06 Johnson, W A A PASS-FAIL
07 Daraio, C A A PASS-FAIL
08 Troian, S A A PASS-FAIL
09 Painter, O A A PASS-FAIL
10 Desbrun, M A A PASS-FAIL
15 Phillips, R A A PASS-FAIL
18 Roukes, M A A PASS-FAIL
20 Scherer, A A A PASS-FAIL
24 Vahala, K A A PASS-FAIL
27 Painter, O A A PASS-FAIL
28 Schwab, K A A PASS-FAIL
29 Chen, Y A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ART HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Art070 3-0-6 Traditions of Japanese Art
Maximum enrollment: 40 students
01 Wolfgram, J F 15:00 - 17:55 125 BAX LETTER

Art/H 183 3-0-6 Spectacle: From the Court Masque to the Great Exhibition of 1851
Maximum enrollment: 15 students
01 Brewer, J T 19:00 - 21:55 115 DAB

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ASTROPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ay 020 3-1-6 Basic Astronomy and the Galaxy
01 Johnson, J OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Scoville, N A A PASS-FAIL

Ay 078A 9-0-0 Senior Thesis
01 Steidel, C A A PASS-FAIL
02 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
03 Prince, T A A PASS-FAIL
04 Ellis, R A A PASS-FAIL
05 Cohen, J A A PASS-FAIL
06 Readhead, A A A PASS-FAIL
07 Johnson, J A A PASS-FAIL
08 Scoville, N A A PASS-FAIL
09 Ott, C A A PASS-FAIL
10 Martin, C A A PASS-FAIL

Ay 101 3-2-6 Physics of Stars
01 Hillenbrand, L OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ay 121 3-0-6 Radiative Processes
01 Ott, C / Hallinan, G OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ay 122A 3-0-6 Astronomical Measurements and Instrumentation
01 Steidel, C / Djorgovski, S OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ay 123 3-0-6 Structure and Evolution of Stars
01 Cohen, J / Kulkarni, S OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ge/Ay 132 3-0-6 Atomic and Molecular Processes in Astronomy and Planetary Sciences
01 Blake, G MW 09:00 - 09:55 162 SMD
T 09:00 - 09:55 176 SMD

Ge/Ay 133 3-0-6 The Formation and Evolution of Planetary Systems
01 Knutson, H MWF 10:00 - 10:55 215 NMD

Ay 141A 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Cohen, J / Hallinan, G F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
02 Martin, C A A PASS-FAIL
03 Brown, M A A PASS-FAIL
04 McKeown, R A A PASS-FAIL
05 Hirata, C A A PASS-FAIL
06 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
07 Ellis, R A A PASS-FAIL
08 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
09 Kamionkowski, M A A PASS-FAIL
10 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
11 Scoville, N A A PASS-FAIL
12 Johnson, J A A PASS-FAIL
13 Ott, C A A PASS-FAIL
16 Readhead, A A A PASS-FAIL
17 Sargent, A A A PASS-FAIL
19 Stevenson, D A A PASS-FAIL
21 Steidel, C A A PASS-FAIL
22 Hirata, C A A PASS-FAIL
25 Blake, G A A PASS-FAIL
26 Soifer, B A A PASS-FAIL
27 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
29 Harrison, F A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Steidel, C A A PASS-FAIL
02 Hallinan, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 170A 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

BMB/Ch 178 3-0-6 Enzyme Kinetics and Mechanisms
01 Shan, S WF 10:30 - 11:55 101 SCH

BMB/Ch 202A 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Most sessions will take place on Thursdays. Specific dates TBA and will coincide with the dates of the Biochemistry Seminars. Students will meet with the Biochemistry seminar speaker in the discussion session for an hour and then attend the seminar at 4pm.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 370 BRN PASS-FAIL

Bi/BMB 251A 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
Class will begin October 10th, 2012
01 Hay, B W 12:00 - 12:55 24 BBB PASS-FAIL

BMB299 + Graduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
03 Hoelz, A A A PASS-FAIL
04 Campbell, J A A PASS-FAIL
05 Phillips, R A A PASS-FAIL
06 Davidson, E A A PASS-FAIL
07 Dervan, P A A PASS-FAIL
08 Dougherty, D A A PASS-FAIL
09 Fraser, S A A PASS-FAIL
10 Goddard, W A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Jensen, G A A PASS-FAIL
13 Baltimore, D A A PASS-FAIL
14 Davis, M A A PASS-FAIL
15 Mayo, S A A PASS-FAIL
16 Parker, C A A PASS-FAIL
17 Hay, B A A PASS-FAIL
18 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
19 Chan, D A A PASS-FAIL
20 Cai, L A A PASS-FAIL
21 Newman, D A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Patterson, P A A PASS-FAIL
25 Lester, H A A PASS-FAIL
26 Sternberg, P A A PASS-FAIL
27 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
28 Shan, S A A PASS-FAIL
29 Wold, B A A PASS-FAIL
30 Dunphy, W A A PASS-FAIL
31 Heath, J A A PASS-FAIL
32 Gray, H A A PASS-FAIL
33 Gharib, M A A PASS-FAIL
34 Rees, D A A PASS-FAIL
35 Tirrell, D A A PASS-FAIL
36 Barton, J A A PASS-FAIL
37 Clemons, W A A PASS-FAIL
38 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
39 Murray, R A A PASS-FAIL
40 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
41 Baltimore, D A A PASS-FAIL
42 Wang, Z A A PASS-FAIL
43 Pierce, N A A PASS-FAIL
44 Roukes, M A A PASS-FAIL
45 Gray, H A A PASS-FAIL
46 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
47 Goentoro, L A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
If your research advisor does not appear below, please contact the Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Davidson, E A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Sternberg, P A A PASS-FAIL
06 Fraser, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Pine, J A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Koch, C A A PASS-FAIL
30 Kornfield, J A A PASS-FAIL
31 Baltimore, D A A PASS-FAIL

BE 151 3-0-6 Bioengineering Principles and Practice in Molecular Biology
01 Lansford, R TR 09:00 - 10:25 200 BRD

ChE/BE 163 3-0-6 Introduction to Biomolecular Engineering
01 Arnold, F / Pierce, N TR 13:00 - 14:25 106 SPL LETTER

EE/BE 166 3-1-5 Optical Methods for Biomedical Imaging and Diagnosis
Class cancelled. To be offered winter term.
01 Yang, C A A

BE 167 1-0-0 Research Topics in Bioengineering
Required for first year grad students in BE
01 Pierce, N T 15:00 - 15:55 111 KCK PASS-FAIL

BE/EE 189A 3-6-3 Design and Construction of Biodevices
Class Cancelled - will be offered winter term.
01 Yang, C A A LETTER

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Phillips, R A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Goddard, W A A PASS-FAIL
05 Dervan, P A A PASS-FAIL
06 Fraser, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Pine, J A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
15 Troian, S A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Koch, C A A PASS-FAIL
30 Shimojo, S A A PASS-FAIL
32 Sternberg, P A A PASS-FAIL
33 Rothemund, P A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 002 1-0-2 Current Research in Biology
01 Elowitz, M T 12:00 - 12:55 101 KRK PASS-FAIL

FS/Ph/Bi 013 2-0-4 Freshman Seminar: In Search of Memory
01 Pine, J T 14:00 - 15:55 248 LAU PASS-FAIL

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Adolphs, R A A PASS-FAIL
02 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Campbell, J A A PASS-FAIL
05 Lester, H A A PASS-FAIL
06 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
07 Arnold, F A A PASS-FAIL
08 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
09 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
10 Sternberg, P A A PASS-FAIL
11 Fraser, S A A PASS-FAIL
12 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
13 Kennedy, M A A PASS-FAIL
14 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
15 Winfree, E A A PASS-FAIL
16 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
22 Patterson, P A A PASS-FAIL
23 Schuman, E A A PASS-FAIL
24 Wold, B A A PASS-FAIL
32 Goddard, W A A PASS-FAIL
33 Elowitz, M A A PASS-FAIL
37 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
38 Chan, D A A PASS-FAIL
39 Stevenson, D A A PASS-FAIL
40 Parker, C A A PASS-FAIL
41 Hay, B A A PASS-FAIL
43 Shimojo, S A A PASS-FAIL
44 Sauka-Spengler, T A A PASS-FAIL
45 Clemons, W A A PASS-FAIL
46 Baltimore, D A A PASS-FAIL
47 Tirrell, D A A PASS-FAIL
48 Anderson, D A A PASS-FAIL
50 Koch, C A A PASS-FAIL
51 Dabiri, J A A PASS-FAIL
52 Prober, D A A PASS-FAIL
53 Newman, D A A PASS-FAIL

Bi 090A + Undergraduate Thesis
01 Lester, H A A PASS-FAIL
02 Davidson, E A A PASS-FAIL
03 Sternberg, P A A PASS-FAIL
04 Davis, M A A PASS-FAIL
05 Newman, D A A PASS-FAIL
06 Baltimore, D A A PASS-FAIL
07 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL

Bi 090B + Undergraduate Thesis
01 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL

Bi/Ch 110 4-0-8 Introduction to Biochemistry
Taught by Professor Richards and Biochemistry faculty
01 Richards, J TR 11:00 - 11:55 147 NYS
W 14:00 - 15:55 147 NYS

Bi 118 2-0-4 Morphogenesis of Developmental Systems
01 Stathopoulos, A W 14:00 - 15:55 151 BRN

Bi 122 3-0-6 Genetics
01 Hay, B TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER

Bi/Ch 132 3-0-6 Biophysics of Macromolecules
01 Beauchamp, J / Cai, L TR 13:00 - 14:25 200 BRD LETTER

Bi 145 4-0-5 Tissue and Organ Physiology
01 Tydell, C MW 19:00 - 20:25 119 KRK

Bi/CNS 150 4-0-6 Introduction to Neuroscience
Maximum Enrollment: 15 students per section
01 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock
Auditorium BRD
R 13:30 - 14:25 101 KRK
02 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock
Auditorium BRD
R 15:00 - 15:55 101 KRK
03 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock
Auditorium BRD
R 19:00 - 19:55 101 KRK
04 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock
Auditorium BRD
R 20:00 - 20:55 101 KRK

ESE/Bi 166 3-1-5 Microbial Physiology
01 Leadbetter, J MWF 10:00 - 10:55 162 SMD

BMB/Bi/Ch 170A 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

Bi/Ge 180 2-8-2 Methods in Molecular Genetics
01 Bertani, L OM,M 14:00 - 14:55 101 KRK PASS-FAIL
MWF 14:00 - 14:55 101 KRK PASS-FAIL
MWF 15:00 - 16:55 317 KRK PASS-FAIL

CNS/Bi/Ph/CS 187 3-0-6 Neural Computation
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE

Bi 202 3-0-6 Neurobiology of Disease
01 Patterson, P TR 09:00 - 10:25 3 BBB

Bi/CNS 217 2-0-4 Central Mechanisms in Perception
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD

Bi 250A 3-0-6 Topics in Molecular and Cellular Biology
01 Prober, D TR 12:00 - 13:25 151 BRN PASS-FAIL

Bi/BMB 251A 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
Class will begin October 10th, 2012
01 Hay, B W 12:00 - 12:55 24 BBB PASS-FAIL

Bi 299 + Graduate Research
01 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
02 Baltimore, D A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Anderson, D A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Baltimore, D A A PASS-FAIL
07 Pierce, N A A PASS-FAIL
08 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
09 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
10 Campbell, J A A PASS-FAIL
11 Chan, D A A PASS-FAIL
12 Davidson, E A A PASS-FAIL
13 Deshaies, R A A PASS-FAIL
14 Dabiri, J A A PASS-FAIL
15 Dunphy, W A A PASS-FAIL
16 Fraser, S A A PASS-FAIL
17 Gharib, M A A PASS-FAIL
18 Kennedy, M A A PASS-FAIL
19 Orphan, V A A PASS-FAIL
20 Laurent, G A A PASS-FAIL
21 Cai, L A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Mayo, S A A PASS-FAIL
24 Goentoro, L A A PASS-FAIL
25 Newman, D A A PASS-FAIL
26 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
27 Patterson, P A A PASS-FAIL
28 Newman, H A A PASS-FAIL
29 Adolphs, R A A PASS-FAIL
30 Koch, C A A PASS-FAIL
31 Meister, M A A PASS-FAIL
33 Schuman, E A A PASS-FAIL
34 Shimojo, S A A PASS-FAIL
35 Lester, H A A PASS-FAIL
36 Sternberg, P A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
39 Wold, B A A PASS-FAIL
40 Zinn, K A A PASS-FAIL
41 Jensen, G A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL
43 Siapas, A A A PASS-FAIL
44 Andersen, R A A PASS-FAIL
45 Dickinson, M A A PASS-FAIL
46 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
47 Winfree, E A A PASS-FAIL
49 Prober, D A A PASS-FAIL
50 Elowitz, M A A PASS-FAIL
51 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
52 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
53 Clemons, W A A PASS-FAIL
54 Hay, B A A PASS-FAIL
55 Aravin, A A A PASS-FAIL
56 Dougherty, D A A PASS-FAIL
57 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
58 Murray, R A A PASS-FAIL
59 Burdick, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
BUSINESS ECONOMICS & MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM102 3-0-6 Introduction to Accounting
Formerly numbered BEM101. May not be used as Adv SS. // Maximum enrollment: 55 students
01 Wang, S M 19:00 - 21:55 25 BAX

BEM103 3-0-6 Introduction to Finance
01 Bossaerts, P W 19:00 - 21:55 24 BBB LETTER

BEM/Ec 118 3-0-6 Environmental Economics
01 Ledyard, J TR 13:00 - 14:25 25 BAX

BEM/Ec 146 3-0-6 Organization Design
01 Camerer, C TR 14:30 - 15:55 25 BAX

BEM190 + Undergraduate Research Project
01 Pickar, K A A PASS-FAIL
02 Rosenthal, J A A PASS-FAIL
03 Bossaerts, P A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ChE062 3-0-6 Separation Processes
01 Seinfeld, J MWF 14:00 - 14:55 106 SPL

ChE080 + Undergraduate Research
01 Flagan, R A A PASS-FAIL
02 Haile, S A A PASS-FAIL
03 Fultz, B A A PASS-FAIL
04 Lewis, N A A PASS-FAIL
05 Davis, M A A PASS-FAIL
06 Grubbs, R A A PASS-FAIL
33 Atwater, H A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Arnold, F A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Kornfield, J A A PASS-FAIL
38 Giapis, K A A PASS-FAIL

ChE090A + Senior Thesis
01 Giapis, K A A LETTER
02 Arnold, F A A LETTER
03 Flagan, R A A LETTER
04 Mayo, S A A LETTER
05 Lewis, N A A LETTER

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Parker, C M 13:00 - 14:55 101 SCH

ChE103A 3-0-6 Transport Phenomena
01 Kornfield, J MWF 10:00 - 10:55 106 SPL

ChE126 1-6-2 Chemical Engineering Laboratory
Maximum Enrollment: 13 students per section
01 Vicic, M MW 09:00 - 11:55 122 SPL LETTER
02 Vicic, M TR 09:00 - 11:55 122 SPL LETTER
03 Vicic, M TR 13:00 - 15:55 122 SPL LETTER

ChE151A 3-0-9 Physical and Chemical Rate Processes
updated timeslot
01 Brady, J MWF 13:00 - 13:55 106 SPL LETTER

ChE152 3-0-6 Heterogeneous Kinetics and Reaction Engineering
01 Davis, M TR 09:00 - 10:25 106 SPL LETTER

ChE/BE 163 3-0-6 Introduction to Biomolecular Engineering
01 Arnold, F / Pierce, N TR 13:00 - 14:25 106 SPL LETTER

ChE/Ch 165 3-0-6 Chemical Thermodynamics
01 Wang, Z TR 10:30 - 11:55 106 SPL

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Haile, S A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Stoltz, B A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Fultz, B A A PASS-FAIL
12 Bercaw, J A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
22 Troian, S A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
35 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
37 Tirrell, D A A PASS-FAIL
38 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Yung, Y A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL
43 Smolke, C A A PASS-FAIL
44 Greer, J A A PASS-FAIL
45 Miller, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch 001A 3-0-3 General Chemistry
01 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 024 KRK PASS-FAIL
02 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 218 BAX PASS-FAIL
03 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 119 DWN PASS-FAIL
04 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 22 GTS PASS-FAIL
05 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 27 GTS PASS-FAIL
06 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 155 ARM PASS-FAIL
07 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 142 KCK PASS-FAIL
08 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 102 STL PASS-FAIL
09 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 11 DWN PASS-FAIL
10 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 101 KRK PASS-FAIL
11 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 151 BRN PASS-FAIL
12 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 119 KRK PASS-FAIL

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum Enrollment: 20 students per section// Section 3 reserved for Freshmen// Lecture on Friday, October 5th will meet in Gates 22
01 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
W 20:00 - 22:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 003X 1-3-2 Experimental Methods in Solar Energy Conversion
Maximum Enrollment: 16 students per section
01 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
W 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
R 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 005B 1-6-2 Advanced Techniques of Synthesis and Analysis
OM on the first Monday of the term from 2-3pm to arrange lab hours on Mondays and Fridays (8am-4pm)/Thursdays (1-4pm). Lectures scheduled for subsequent Mondays from 2-3pm.
01 Agapie, T OM,M 14:00 - 14:55 MEAD

Ch 008 1-6-2 Experimental Procedures of Synthetic Chemistry
Students will meet with instructor during the first lecture period to assign two lab periods.//Section times will be: Tuesdays 8-11am; Tuesdays 1-4pm; Wednesdays 1-4pm; and Thursdays 8-11am.
01 Mendez, J M 14:00 - 14:55 147 NYS
A 105 MEAD

Ch 010A 2-0-1 Frontiers in Chemistry
Lab tour times to be determined.
01 Dervan, P / Hoelz, A R 12:00 - 12:55 147 NYS PASS-FAIL
A A PASS-FAIL

Ch 015 0-6-4 Chemical Equilibrium and Analysis Laboratory
OM to decide lecture time.//Each student must select 2 lab times: Tuesdays 8-11am; Tuesdays 1-4pm; Wednesdays 1-4pm; and Thursdays 8-11am.
01 Dalleska, N OM,T 14:00 - 14:55 135 L+R LETTER

Ch 021A 3-0-6 Physical Chemistry
01 Okumura, M MWF 13:00 - 13:55 147 NYS LETTER

Ch 041A 3-0-6 Organic Chemistry
01 Grubbs, R MWF 09:00 - 09:55 153 NYS

Ch 080 + Chemical Research
01 Stoltz, B A A PASS-FAIL
02 Shan, S A A PASS-FAIL
03 Peters, J A A PASS-FAIL
04 Kornfield, J A A PASS-FAIL
05 Blake, G A A PASS-FAIL
06 Lewis, N A A PASS-FAIL
07 Goddard, W A A PASS-FAIL
08 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
09 Bercaw, J A A PASS-FAIL
10 Grubbs, R A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Arnold, F A A PASS-FAIL
14 Agapie, T A A PASS-FAIL
15 Reisman, S A A PASS-FAIL
16 Barton, J A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Heath, J A A PASS-FAIL
19 Davis, M A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
01 Bercaw, J A A PASS-FAIL
02 Heath, J A A PASS-FAIL
03 Virgil, S A A PASS-FAIL
04 Grubbs, R A A PASS-FAIL
05 Gray, H A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
01 Rees, D A A

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Parker, C M 13:00 - 14:55 101 SCH

Bi/Ch 110 4-0-8 Introduction to Biochemistry
Taught by Professor Richards and Biochemistry faculty
01 Richards, J TR 11:00 - 11:55 147 NYS
W 14:00 - 15:55 147 NYS

Ch 112 3-0-6 Inorganic Chemistry
01 Bercaw, J TR 09:00 - 10:25 147 NYS

Ch 121B 1-1-7 Atomic-Level Simulations of Materials and Molecules
01 Goddard, W W 14:00 - 14:55 115 BCK

Ch 125A 3-0-6 The Elements of Quantum Chemistry
01 McKoy, B MWF 11:00 - 11:55 147 NYS LETTER

Bi/Ch 132 3-0-6 Biophysics of Macromolecules
01 Beauchamp, J / Cai, L TR 13:00 - 14:25 200 BRD LETTER

Ch 144A 3-0-6 Advanced Organic Chemistry
Class will meet in 147 Noyes on Tuesday, October 23
01 Dougherty, D T 14:30 - 15:55 153 NYS
R 14:30 - 15:55 153 NYS

ChE/Ch 165 3-0-6 Chemical Thermodynamics
01 Wang, Z TR 10:30 - 11:55 106 SPL

BMB/Bi/Ch 170A 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

BMB/Ch 178 3-0-6 Enzyme Kinetics and Mechanisms
01 Shan, S WF 10:30 - 11:55 101 SCH

Ch 180 + Chemical Research
01 Agapie, T A A PASS-FAIL
02 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Gray, H A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL

BMB/Ch 202A 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Most sessions will take place on Thursdays. Specific dates TBA and will coincide with the dates of the Biochemistry Seminars. Students will meet with the Biochemistry seminar speaker in the discussion session for an hour and then attend the seminar at 4pm.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 370 BRN PASS-FAIL

Ch 213A 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 242A 3-0-6 Chemical Synthesis
Lecture MWF 9-10am -- Recitation T 7-9pm -- Tutorial R 7-9pm
01 Reisman, S MWF 09:00 - 09:55 147 NYS
TR 19:00 - 20:55 147 NYS

Ch 280 + Chemical Research
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Arnold, F A A PASS-FAIL
03 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
04 Atwater, H A A PASS-FAIL
05 Barton, J A A PASS-FAIL
06 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
07 Bercaw, J A A PASS-FAIL
08 Blake, G A A PASS-FAIL
09 Wang, Z A A PASS-FAIL
10 Smolke, C A A PASS-FAIL
11 Shimojo, S A A PASS-FAIL
12 Eiler, J A A PASS-FAIL
13 Davis, M A A PASS-FAIL
14 Dervan, P A A PASS-FAIL
15 Dougherty, D A A PASS-FAIL
16 Reisman, S A A PASS-FAIL
17 Fraser, S A A PASS-FAIL
18 Miller, T A A PASS-FAIL
19 Clemons, W A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Gray, H A A PASS-FAIL
22 Grubbs, R A A PASS-FAIL
23 Heath, J A A PASS-FAIL
24 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
25 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
26 Kornfield, J A A PASS-FAIL
27 Hoelz, A A A PASS-FAIL
28 Lewis, N A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Marcus, R A A PASS-FAIL
31 Mayo, S A A PASS-FAIL
32 Cai, L A A PASS-FAIL
33 Okumura, M A A PASS-FAIL
34 Ponce, A A A PASS-FAIL
35 Peters, J A A PASS-FAIL
36 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
37 Fu, G A A PASS-FAIL
38 Rees, D A A PASS-FAIL
42 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
43 Stoltz, B A A PASS-FAIL
44 Tirrell, D A A PASS-FAIL
45 Roberts, J A A PASS-FAIL
46 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
47 Wennberg, P A A PASS-FAIL
48 Zewail, A A A PASS-FAIL
49 Shan, S A A PASS-FAIL
50 Agapie, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CE 100 + Special Topics in Civil Engineering
01 Staff A A

Ae/APh/CE/ME 101A 3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG

Ae/AM/CE/ME 102A 3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with ME 65
01 Bhattacharya, K TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

CE/Ae/AM 108A 3-0-6 Computational Mechanics
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 107 DWN

AM/CE/ME 150A 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N A A PASS-FAIL

AM/CE 151A 3-0-6 Dynamics and Vibration
taught concurrently with ME 66
01 Lih, S MW 08:30 - 09:55 306 TOM LETTER

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
01 Staff A A PASS-FAIL

CE 300 + Research in Civil Engineering
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Heaton, T A A PASS-FAIL
04 Krishnan, S A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CNS100 1-0-0 Introduction to Computation and Neural Systems
class cancelled
01 Koch, C A A PASS-FAIL

Psy/CNS 105A 1.5-0-3.5 Frontiers in Neuroeconomics
01 O'Doherty, J M 14:30 - 15:55 210 BAX

Bi/CNS 150 4-0-6 Introduction to Neuroscience
Maximum Enrollment: 15 students per section
01 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock
Auditorium BRD
R 13:30 - 14:25 101 KRK
02 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock
Auditorium BRD
R 15:00 - 15:55 101 KRK
03 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock
Auditorium BRD
R 19:00 - 19:55 101 KRK
04 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock
Auditorium BRD
R 20:00 - 20:55 101 KRK

CS/CNS/EE 156B 3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y TR 14:30 - 15:55 070 MRE

CS/CNS 171 3-6-3 Introduction to Computer Graphics Laboratory
01 Barr, A MWF 15:00 - 15:55 107 ANB

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Anderson, D A A PASS-FAIL
03 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Shimojo, S A A PASS-FAIL
06 Quartz, S A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Dickinson, M A A PASS-FAIL
09 Zewail, A A A PASS-FAIL
10 Koch, C A A PASS-FAIL
11 Rangel, A A A PASS-FAIL
12 Laurent, G A A PASS-FAIL
13 Perona, P A A PASS-FAIL
14 Camerer, C A A PASS-FAIL
15 Elowitz, M A A PASS-FAIL
16 Schuman, E A A PASS-FAIL
17 Allman, J A A PASS-FAIL
18 Siapas, A A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Patterson, P A A PASS-FAIL
21 Winfree, E A A PASS-FAIL
22 Wold, B A A PASS-FAIL
25 Kennedy, M A A PASS-FAIL
26 Adolphs, R A A PASS-FAIL
27 Pine, J A A PASS-FAIL
28 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
29 Krause, R A A PASS-FAIL
30 Prober, D A A PASS-FAIL

CNS/Bi/Ph/CS 187 3-0-6 Neural Computation
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE

Bi/CNS 217 2-0-4 Central Mechanisms in Perception
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
03 Koch, C A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Lester, H A A PASS-FAIL
06 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
07 Bruck, J A A PASS-FAIL
08 Tsao, D A A PASS-FAIL
09 Koch, C A A PASS-FAIL
10 Konishi, M A A PASS-FAIL
11 Murray, R A A PASS-FAIL
12 Laurent, G A A PASS-FAIL
13 Perona, P A A PASS-FAIL
14 Scherer, A A A PASS-FAIL
15 Quartz, S A A PASS-FAIL
17 Shimojo, S A A PASS-FAIL
18 Siapas, A A A PASS-FAIL
19 Sternberg, P A A PASS-FAIL
20 Winfree, E A A PASS-FAIL
21 Wold, B A A PASS-FAIL
22 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
23 Dickinson, M A A PASS-FAIL
26 Adolphs, R A A PASS-FAIL
27 Desbrun, M A A PASS-FAIL
28 Goddard, W A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CS 001 3-4-2 Introduction to Computer Programming
01 Vanier, M MWF 14:00 - 14:55 Institute PASS-FAIL
Auditorium BCK PASS-FAIL

Ma/CS 006A 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Omar, M MWF 13:00 - 13:55 151 SLN

CS 009 1-0-0 Introduction to Computer Science Research
01 Umans, C W 19:30 - 20:25 105 ANB PASS-FAIL

CS 011 0-3-0 Computer Language Shop
CS 1 or instructor's permission is required.
01 Pinkston, D / Vanier, M OM,M 21:00 - 21:55 105 ANB PASS-FAIL

EE/CS 051 4-5-3 Principles of Microprocessor Systems
01 George, G MWF 15:00 - 16:25 070 MRE

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 - 17:25 070 MRE

CS/EE/ME 075A + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
Solar Decathlon
01 Hunt, M / Atwater, H / Murray, R OM,M 15:00 - 15:55 105 ANB

CS 080A + Undergraduate Thesis
01 Winfree, E A A LETTER
02 Chandy, K A A LETTER
03 Desbrun, M A A LETTER
04 Schroeder, P A A LETTER
05 Wierman, A A A LETTER
06 Barr, A A A LETTER

CS 081A + Undergraduate Projects in Computer Science
01 Chandy, K A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Murray, R A A PASS-FAIL
05 Martin, A A A PASS-FAIL
06 Winfree, E A A PASS-FAIL
07 Perona, P A A PASS-FAIL
08 Schulman, L A A PASS-FAIL
09 Ho, T A A PASS-FAIL
10 Vanier, M A A PASS-FAIL
11 Wierman, A A A PASS-FAIL

CS 090 + Undergraduate Reading in Computer Science
01 Chandy, K A A PASS-FAIL
02 Schulman, L A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
05 Winfree, E A A PASS-FAIL
06 Schroeder, P A A PASS-FAIL
07 Barr, A A A PASS-FAIL
08 Krause, R A A PASS-FAIL
09 Gray, H A A PASS-FAIL
10 Ho, T A A PASS-FAIL

Ma/CS 117A 3-0-6 Computability Theory
01 Kechris, A TR 13:00 - 14:25 151 SLN

CS 121 3-0-6 Introduction to Relational Databases
01 Pinkston, D MWF 11:00 - 11:55 105 ANB

ME/CS 132A 3-6-0 Advanced Robotics: Navigation and Vision
Class cancelled - will be offered winter term
01 Matthies, L TR 13:00 - 14:25 107 ANB

CS 141A 3-3-3 Distributed Computation Laboratory
01 Chandy, K TR 14:30 - 15:55 213 ANB

CS/EE 143 3-3-3 Communication Networks
01 Low, S TR 10:30 - 11:55 213 ANB

CS/CNS/EE 156B 3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y TR 14:30 - 15:55 070 MRE

CS/CNS 171 3-6-3 Introduction to Computer Graphics Laboratory
01 Barr, A MWF 15:00 - 15:55 107 ANB

CS 177 3-3-3 Discrete Differential Geometry: Theory and Applications
01 Desbrun, M / Schroeder, P TR 10:30 - 11:55 314 ANB

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Martin, A A A
02 Desbrun, M A A
03 Low, S A A
04 Chandy, K A A
05 Wierman, A A A
06 Umans, C A A
07 Krause, R A A
08 Barr, A A A
09 Kitaev, A A A
10 Perona, P A A
12 Schroeder, P A A
14 Winfree, E A A

CS/EE 181A 3-6-3 VLSI Design Laboratory
01 Martin, A MW 13:00 - 14:25 243 ANB

CNS/Bi/Ph/CS 187 3-0-6 Neural Computation
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Chandy, K A A PASS-FAIL
03 Winfree, E A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Schulman, L A A PASS-FAIL
13 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
14 Umans, C A A PASS-FAIL
15 Desbrun, M A A PASS-FAIL
16 Kitaev, A A A PASS-FAIL
17 Wierman, A A A PASS-FAIL

CS 286A 3-0-0 Seminar in Computer Science
01 Schulman, L T 16:00 - 17:25 213 ANB PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090A 0-0-9 Senior Thesis in Control and Dynamical Systems
01 Murray, R OM,M 15:00 - 15:55 106 ANB LETTER

CDS101 2-0-4 Design and Analysis of Feedback Systems
01 Murray, R / MacMynowski, D MWF 14:00 - 14:55 105 ANB

CDS110A 3-0-9 Introductory Control Theory
01 Murray, R / MacMynowski, D MWF 14:00 - 14:55 105 ANB

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
offered Pass/Fail only
01 Murray, R A A PASS-FAIL

CDS201 3-0-6 Linear Algebra and Applied Operator Theory
taught concurrently with AM 125A & ACM104
01 Beck, J TR 10:30 - 11:55 105 ANB

CDS212 3-0-6 Introduction to Modern Control
01 Doyle, J TR 14:30 - 15:55 314 ANB

CDS300A + Research in Control and Dynamical Systems
01 Dickinson, M A A PASS-FAIL
03 Doyle, J A A PASS-FAIL
04 Owhadi, H A A PASS-FAIL
05 Schuman, E A A PASS-FAIL
06 Dabiri, J A A PASS-FAIL
07 Beck, J A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Burdick, J A A PASS-FAIL
11 Elowitz, M A A PASS-FAIL
12 Desbrun, M A A PASS-FAIL
13 Ortiz, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ECONOMICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ec 011 3-2-4 Introduction to Economics
01 Plott, C MWF 13:00 - 13:55 Lecture Hall LETTER
BAX LETTER

Ec 098A + Senior Research and Thesis
01 Makarov, N A A PASS-FAIL
02 Ledyard, J A A PASS-FAIL
03 Rangel, A A A PASS-FAIL
04 Shum, M A A PASS-FAIL

Ec 101 1.5-0-3.5 Selected Topics in Economics: Business Analytics
01 Camerer, C T 19:00 - 20:25 228 BAX

Ec 105 3-0-6 Industrial Organization
01 Shum, M MW 10:30 - 11:55 210 BAX

BEM/Ec 118 3-0-6 Environmental Economics
01 Ledyard, J TR 13:00 - 14:25 25 BAX

Ec 121A 3-0-6 Theory of Value
Maximum enrollment: 16 students
01 Saito, K TR 14:30 - 15:55 Lecture Hall LETTER
BAX LETTER

Ec 122 3-0-6 Econometrics
Maximum Enrollment: 35 students
01 Sherman, R TR 10:30 - 11:55 127 BAX

Ec 135 3-0-6 Economics of Uncertainty and Information
01 Agranov, M TR 10:30 - 11:55 228 BAX LETTER

BEM/Ec 146 3-0-6 Organization Design
01 Camerer, C TR 14:30 - 15:55 25 BAX

Ec/PS 160A 3-3-3 Laboratory Experiments in the Social Sciences
Taught concurrently with SS 260 // Ec/PS 190A required for 190B and 190C //Maximum enrollment: 10 students in 160a and SS 260
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 210 BAX LETTER

Ec 181 3-0-6 Convex Analysis and Economic Theory
01 Border, K TR 10:30 - 11:55 237 BAX LETTER

Ec 190 + Undergraduate Research
01 Alvarez, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ELECTRICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh/EE 009A 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
01 Scherer, A / Potter, K TR 13:00 - 13:55 070 MRE

EE 044 3-0-6 Circuits and Systems
01 Hajimiri, S TR 09:00 - 10:25 070 MRE

EE/CS 051 4-5-3 Principles of Microprocessor Systems
01 George, G MWF 15:00 - 16:25 070 MRE

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 - 17:25 070 MRE

CS/EE/ME 075A + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
Solar Decathlon
01 Hunt, M / Atwater, H / Murray, R OM,M 15:00 - 15:55 105 ANB

EE 080A + Senior Thesis
01 Potter, K A A LETTER

EE 091A + Experimental Projects in Electronic Circuits
Units by arrangement; 12 units minimum each term
01 Megdal, B OM,T 16:00 - 16:55 080 MRE LETTER

EE 099 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Scherer, A A A PASS-FAIL
02 Tai, Y A A PASS-FAIL
03 Perona, P A A PASS-FAIL
04 George, G A A PASS-FAIL
05 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
06 Yang, C A A PASS-FAIL
07 Burdick, J A A PASS-FAIL

EE 105A 1-0-0 Electrical Engineering Seminar
01 Hassibi, B A A PASS-FAIL

EE 111 3-0-6 Signals, Systems and Transforms
01 Vaidyanathan, P TR 13:00 - 14:25 080 MRE

EE 115A 3-0-6 Micro-/Nano-scales Electro-Optics
01 Choo, H MW 10:30 - 11:55 107 ANB LETTER

ACM/EE 116 3-0-6 Introduction to Stochastic Processes and Modeling
01 Tropp, J TR 09:00 - 10:25 105 ANB

EE 119A 3-3-3 Advanced Digital Systems Design
01 George, G MW 13:00 - 14:25 070 MRE

EE/Ma 126A 3-0-6 Information Theory
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 070 MRE LETTER

CS/EE 143 3-3-3 Communication Networks
01 Low, S TR 10:30 - 11:55 213 ANB

EE 151 3-0-6 Electromagnetic Engineering
Course Cancelled. Will be taught winter term.
01 Yang, C A A LETTER

CS/CNS/EE 156B 3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y TR 14:30 - 15:55 070 MRE

EE/Ae 157A 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 van Zyl, J MR 13:00 - 14:25 106 ANB

EE/BE 166 3-1-5 Optical Methods for Biomedical Imaging and Diagnosis
Class cancelled. To be offered winter term.
01 Yang, C A A

CS/EE 181A 3-6-3 VLSI Design Laboratory
01 Martin, A MW 13:00 - 14:25 243 ANB

BE/EE 189A 3-6-3 Design and Construction of Biodevices
Class Cancelled - will be offered winter term.
01 Yang, C A A LETTER

EE 291 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
02 Yang, C A A PASS-FAIL
03 Bruck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Ho, T A A PASS-FAIL
06 Doyle, J A A PASS-FAIL
07 Effros, M A A PASS-FAIL
08 Psaltis, D A A PASS-FAIL
09 Koch, C A A PASS-FAIL
10 Martin, A A A PASS-FAIL
11 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
12 Schulman, L A A PASS-FAIL
13 Low, S A A PASS-FAIL
14 McEliece, R A A PASS-FAIL
15 Hassibi, B A A PASS-FAIL
16 Murray, R A A PASS-FAIL
17 Perona, P A A PASS-FAIL
18 Vaidyanathan, P A A PASS-FAIL
19 Psaltis, D A A PASS-FAIL
20 Tai, Y A A PASS-FAIL
21 Yariv, A A A PASS-FAIL
22 Quartz, S A A PASS-FAIL
23 Rutledge, D A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Scherer, A A A PASS-FAIL
26 Avouac, J A A PASS-FAIL
27 Vahala, K A A PASS-FAIL
28 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
29 Atwater, H A A PASS-FAIL
30 Kimble, H A A PASS-FAIL
31 Heath, J A A PASS-FAIL
32 Weinreb, S A A PASS-FAIL
33 Emami-Neyestanak, A A A PASS-FAIL
34 George, G A A PASS-FAIL
35 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
36 Painter, O A A PASS-FAIL
37 Gharib, M A A PASS-FAIL
38 Choo, H A A PASS-FAIL
39 Cvitanic, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

E 002 1-0-0 Frontiers in Engineering and Applied Science
01 Rosakis, A W 12:00 - 12:55 105 ANB PASS-FAIL

E 010 1-0-2 Technical Seminar Presentations
Maximum enrollment: 6 students per section
01 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
M 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
02 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
M 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
03 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
M 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
04 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
W 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
05 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
W 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
06 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
W 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
07 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
F 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
08 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
F 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
09 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
F 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER

E 011 1-0-2 Written Technical Communication in Engineering and Applied Science
Class cancelled. Will be offered winter and spring terms.
01 Readhead, C A A

E/ME 105A 3-2-4 Product Design for the Developing World
01 Pickar, K MW 20:00 - 21:30 Classroom
NewMedia

E 150A 1-0-0 Engineering Seminar
01 Fultz, B A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ENGLISH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

En 001A 3-0-6 English Composition for ESL Writers
01 Daley, C TR 12:00 - 13:25 33 BAX

En 002 2-2-5 Introduction to College Writing
01 Hall, S TR 14:30 - 15:55 300 BRD
02 Daley, C TR 09:00 - 10:25 33 BAX
03 Daley, C TR 14:30 - 15:55 33 BAX

Hum/En 005 3-0-6 Major British Authors
Maximum enrollment: 15 students//Class closed to continuing students until term start.
01 Gilmore, D TR 14:30 - 15:55 117 DAB PASS-FAIL
02 Pigman, G TR 09:00 - 10:25 117 DAB PASS-FAIL

Hum/En 006 3-0-6 American Literature and Culture
Maximum Enrollment: 15 students per section// Class closed to continuing students until term start.
01 Weinstein, C T 13:00 - 15:55 101 KRK PASS-FAIL
02 Weinstein, C W 13:00 - 15:55 TR DAB PASS-FAIL
03 Jurca, C TR 14:30 - 15:55 115 DAB PASS-FAIL

En 089 3-0-6 Writing the News - Journalistic Writing
Maximum Enrollment: 12 students
01 Kipling, R R 19:00 - 21:55 218 BAX

En 098 + Reading in English
01 Gilmartin, K A A

En 099A 1-0-8 Senior Tutorial for English Majors
01 Gilmartin, K A A LETTER
02 Pigman, G A A LETTER
03 Weinstein, C A A LETTER
04 Gilmore, D A A LETTER
05 Jurca, C A A LETTER
06 Haugen, K A A LETTER
07 Hunter, C A A LETTER

En 113A 3-0-6 Shakespeare's Career
Open by lottery only - See REGIS Home page for details // Maximum enrollment: 15 students
01 Pigman, G TR 13:00 - 14:25 115 DAB LETTER

En 118 3-0-6 Classical Mythology
Maximum enrollment: 25 students
01 Haugen, K T 19:00 - 21:55 218 BAX LETTER

En/F 160A 3-0-6 Introduction to Classical Hollywood Film
Maximum enrollment: 20 students // Class is full - no longer accepting students to the waitlist
01 Jurca, C W 19:00 - 21:55 228 BAX

En 183 3-0-6 Victorian Crime Fiction
Maximum enrollment: 20 students
01 Gilmore, D W 13:00 - 15:55 127 BAX LETTER

En 187 3-0-6 Introduction to Medieval English Literature
Maximum enrollment: 20 students
01 Jahner, J TR 14:30 - 15:55 19 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ENGLISH AS A SECOND LANGUAGE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ESL101A 3-0-0 Oral Communication and Pronunciation
01 Geasland, J MW 17:00 - 18:55 127 BAX PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ENVIRONMENTAL SCIENCE & ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ESE090 + Undergraduate Laboratory Research in Environmental Science and Engineering
01 Hoffmann, M A A PASS-FAIL

ESE100 + Special Problems in Environmental Science and Engineering
up to 12 units by arrangement
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Flagan, R A A PASS-FAIL
03 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
04 Schneider, T A A PASS-FAIL
05 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
06 Sessions, A A A PASS-FAIL
07 Wennberg, P A A PASS-FAIL

ESE101 3-0-6 Earth's Atmosphere
01 Ingersoll, A MWF 14:00 - 14:55 162 SMD

ESE102 3-0-6 Earth's Oceans
01 Adkins, J MWF 13:00 - 13:55 215 NMD

ESE104 1-0-0 Current Problems in Environmental Science and Engineering
01 Leadbetter, J R 12:00 - 12:55 162 SMD PASS-FAIL

ESE105 + Research in Environmental Science and Engineering
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Blake, G A A PASS-FAIL
03 Bordoni, S A A PASS-FAIL
04 Eiler, J A A PASS-FAIL
05 Flagan, R A A PASS-FAIL
06 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
07 Ingersoll, A A A PASS-FAIL
08 Lamb, M A A PASS-FAIL
09 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
10 Newman, D A A PASS-FAIL
11 Okumura, M A A PASS-FAIL
12 Orphan, V A A PASS-FAIL
13 Schneider, T A A PASS-FAIL
14 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
15 Sessions, A A A PASS-FAIL
16 Wennberg, P A A PASS-FAIL
17 Yung, Y A A PASS-FAIL
18 Thompson, A A A PASS-FAIL

ESE110A 1-0-0 Seminar in Environmental Science and Engineering
01 Adkins, J W 16:00 - 16:55 365 SMD PASS-FAIL

Ge/ESE 143 3-2-4 Organic Geochemistry
01 Sessions, A MWF 11:00 - 11:55 215 NMD

ESE/Bi 166 3-1-5 Microbial Physiology
01 Leadbetter, J MWF 10:00 - 10:55 162 SMD

ESE300 + Thesis Research
01 Sessions, A A A PASS-FAIL
02 Ingersoll, A A A PASS-FAIL
03 Hering, J A A PASS-FAIL
04 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
05 Bordoni, S A A PASS-FAIL
06 Adkins, J A A PASS-FAIL
08 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
09 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
10 Wennberg, P A A PASS-FAIL
11 Yung, Y A A PASS-FAIL
12 Schneider, T A A PASS-FAIL
13 Eiler, J A A PASS-FAIL
14 Orphan, V A A PASS-FAIL
15 Okumura, M A A PASS-FAIL
16 Ponce, A A A PASS-FAIL
17 Thompson, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
FILM [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

L/F 109 3-0-6 Introduction to French Cinema from Its Beginning to the Present
01 Orcel, C TR 19:00 - 20:25 117 DAB

En/F 160A 3-0-6 Introduction to Classical Hollywood Film
Maximum enrollment: 20 students // Class is full - no longer accepting students to the waitlist
01 Jurca, C W 19:00 - 21:55 228 BAX

_____________________________________________________________________________________________________________________________
FRESHMAN SEMINARS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

FS/Ph 011A 2-0-4 Freshman Seminar: Research Tutorial
01 Tombrello, T A 201 SLN PASS-FAIL

FS/Ph/Bi 013 2-0-4 Freshman Seminar: In Search of Memory
01 Pine, J T 14:00 - 15:55 248 LAU PASS-FAIL

FS/Ph 014 2-0-4 Freshman Seminar: Albatrosses, Beetles and Cetaceans
01 Stevenson, D M 09:00 - 09:55 176 SMD PASS-FAIL
W 13:00 - 13:55 176 SMD PASS-FAIL
W 15:00 - 15:55 176 SMD PASS-FAIL

FS/Ge 016 2-0-4 Freshman Seminar: Earthquakes
01 Stock, J T 14:00 - 15:55 162 SMD PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
GEOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ge 011A 3-3-3 Introduction to Earth and Planetary Sciences: Earth as a Planet
Field Trip: Friday, October 26 to Sunday, October 28
01 Eiler, J F 15:00 - 15:55 215 NMD
TR 13:00 - 13:55 215 NMD
W 19:00 - 20:55 267 ARM

FS/Ge 016 2-0-4 Freshman Seminar: Earthquakes
01 Stock, J T 14:00 - 15:55 162 SMD PASS-FAIL

Ge 040 + Special Problems for Undergraduates
01 Avouac, J A A PASS-FAIL
02 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
03 Stock, J A A PASS-FAIL
04 Lamb, M A A PASS-FAIL
05 Adkins, J A A PASS-FAIL
06 Jackson, J A A PASS-FAIL
07 Ingersoll, A A A PASS-FAIL

Ge 041A + Undergraduate Research and Bachelor's Thesis
01 Orphan, V A A PASS-FAIL
02 Saleeby, J A A PASS-FAIL
03 Asimow, P A A PASS-FAIL
04 Orphan, V A A PASS-FAIL
05 Saleeby, J A A PASS-FAIL
06 Stolper, E A A PASS-FAIL
07 Brown, M A A PASS-FAIL
08 Grotzinger, J A A PASS-FAIL
09 Stock, J A A PASS-FAIL

Ge 101 4-0-8 Introduction to Geology and Geochemistry
Field Trip: Friday. October 26 to Sunday, October 28
01 Asimow, P MTWR 11:00 - 11:55 251 ARM

Ge 104 3-0-6 Introduction to Geobiology
01 Fischer, W TR 19:00 - 20:25 267 ARM

Ge 108 3-0-6 Applications of Physics to the Earth Sciences
01 Brown, M TR 09:00 - 10:25 162 SMD

Ge 110 0-3-0 Geographic Information System for Geology and Planetary Sciences
01 Avouac, J T 09:00 - 09:55 309 NMD
R 14:00 - 15:25 309 NMD

Ge 112 3-5-4 Sedimentology and Stratigraphy
Class Cancelled
01 Dromart, G OM,M 10:30 - 10:55 215 NMD

Ge 114A 3-4-2 Mineralogy
01 Rossman, G MTR 15:00 - 15:55 251 ARM
TR 16:00 - 17:55 251 ARM

Ge 114B 0-2-1 Mineralogy Laboratory
01 Rossman, G W 14:00 - 15:55 267 ARM

Ge 121A 0-9-3 Advanced Field Geology
Field Trip Dates: tba
01 Wernicke, B T 14:00 - 14:55 318 NMD

Ge 125 3-5-4 Geomorphology
Field Trip dates: October 13th and November 4th
01 Lamb, M MWF 11:00 - 11:55 267 ARM
F 14:00 - 16:55 267 ARM

Ge/Ay 132 3-0-6 Atomic and Molecular Processes in Astronomy and Planetary Sciences
01 Blake, G MW 09:00 - 09:55 162 SMD
T 09:00 - 09:55 176 SMD

Ge/Ay 133 3-0-6 The Formation and Evolution of Planetary Systems
01 Knutson, H MWF 10:00 - 10:55 215 NMD

Ge 136A 1-0-2 Regional Field Geology of the Southwestern United States
Field Trip Dates: November 9th through November 11th
01 Kirschvink, J OM,T 09:30 - 09:55 267 ARM PASS-FAIL

Ge/ESE 143 3-2-4 Organic Geochemistry
01 Sessions, A MWF 11:00 - 11:55 215 NMD

Ae/Ge/ME 160A 3-0-6 Continuum Mechanics of Fluids and Solids
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR LETTER

Ge 161 3-0-6 Plate Tectonics
01 Stock, J TR 09:00 - 10:25 215 NMD

Bi/Ge 180 2-8-2 Methods in Molecular Genetics
01 Bertani, L OM,M 14:00 - 14:55 101 KRK PASS-FAIL
MWF 14:00 - 14:55 101 KRK PASS-FAIL
MWF 15:00 - 16:55 317 KRK PASS-FAIL

Ge 191 3-0-3 Special Topics in Geochemistry: Radiogenic Isotopes Seminar
Course cancelled - to be offered winter term.
01 Farley, K A A

Ge 194 1-1-1 Special Topics in the Planetary Sciences: Planetary Discussion Group
01 Johnson, J / Brown, M F 11:00 - 11:55 162 SMD PASS-FAIL

Ge 232 3-0-6 Chemistry of the Solar System
01 Burnett, D TR 11:00 - 12:25 015 NMD

Ge 297 + Advanced Study
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Wennberg, P A A PASS-FAIL
03 Clayton, R A A PASS-FAIL
04 Asimow, P A A PASS-FAIL
05 Blake, G A A PASS-FAIL
06 Stock, J A A PASS-FAIL
07 Eiler, J A A PASS-FAIL
08 Farley, K A A PASS-FAIL
09 Jackson, J A A PASS-FAIL
10 Bordoni, S A A PASS-FAIL
11 Gurnis, M A A PASS-FAIL
12 Grotzinger, J A A PASS-FAIL
13 Helmberger, D A A PASS-FAIL
14 Rossman, G A A PASS-FAIL
15 Schneider, T A A PASS-FAIL
16 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
17 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
18 Ingersoll, A A A PASS-FAIL
19 Brown, M A A PASS-FAIL
20 Ehlmann, B A A PASS-FAIL
24 Saleeby, J A A PASS-FAIL
26 Simons, M A A PASS-FAIL
27 Stevenson, D A A PASS-FAIL
29 Stolper, E A A PASS-FAIL
30 Lamb, M A A PASS-FAIL
31 Fischer, W A A PASS-FAIL
35 Orphan, V A A PASS-FAIL
36 Yung, Y A A PASS-FAIL
37 Avouac, J A A PASS-FAIL
38 Lapusta, N A A PASS-FAIL
39 Aharonson, O A A PASS-FAIL
40 Wernicke, B A A PASS-FAIL
41 Newman, D A A PASS-FAIL
42 Sessions, A A A PASS-FAIL
43 Ampuero Saenz, J A A PASS-FAIL
44 Tsai, V A A PASS-FAIL
45 Knutson, H A A PASS-FAIL

Ge 299 + Thesis Research
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Ehlmann, B A A PASS-FAIL
03 Heaton, T A A PASS-FAIL
04 Asimow, P A A PASS-FAIL
05 Blake, G A A PASS-FAIL
06 Brown, M A A PASS-FAIL
07 Clayton, R A A PASS-FAIL
08 Eiler, J A A PASS-FAIL
09 Grotzinger, J A A PASS-FAIL
10 Gurnis, M A A PASS-FAIL
11 Burnett, D A A PASS-FAIL
12 Helmberger, D A A PASS-FAIL
13 Ingersoll, A A A PASS-FAIL
14 Jackson, J A A PASS-FAIL
15 Simons, M A A PASS-FAIL
16 Avouac, J A A PASS-FAIL
17 Newman, D A A PASS-FAIL
18 Ampuero Saenz, J A A PASS-FAIL
19 Lapusta, N A A PASS-FAIL
20 Rossman, G A A PASS-FAIL
21 Fischer, W A A PASS-FAIL
22 Saleeby, J A A PASS-FAIL
24 Sessions, A A A PASS-FAIL
25 Stevenson, D A A PASS-FAIL
26 Stock, J A A PASS-FAIL
27 Stolper, E A A PASS-FAIL
32 Wernicke, B A A PASS-FAIL
34 Yung, Y A A PASS-FAIL
35 Aharonson, O A A PASS-FAIL
36 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
37 Orphan, V A A PASS-FAIL
38 Schneider, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/H 002 3-0-6 American History
Maximum enrollment: 15 students per section//Class closed to continuing students until term start.
01 Schoeppner, M TR 14:30 - 15:55 151 BRN PASS-FAIL
02 Kousser, J TR 14:30 - 15:55 127 BAX PASS-FAIL
03 Kousser, J T 19:30 - 21:25 127 BAX PASS-FAIL
R 19:30 - 20:25 127 BAX PASS-FAIL

Hum/H 003B 3-0-6 European Civilization: Early Modern Europe
Maximum enrollment: 15 students//Class closed to continuing students until term start
01 Jennings, J TR 09:00 - 10:25 127 BAX PASS-FAIL
02 Brewer, J TR 09:00 - 10:25 115 DAB PASS-FAIL
03 Hoffman, P TR 14:30 - 15:55 237 BAX PASS-FAIL

Hum/H 003C 3-0-6 European Civilization: Modern Europe
Maximum enrollment: 15 students//Class closed to continuing students until term start.
01 Dennison, T TR 14:30 - 15:55 TR DAB PASS-FAIL

H 098 + Reading in History
01 Staff A A PASS-FAIL

H 099A 1-0-8 Research Tutorial
01 Hoffman, P A A
02 Brown, W A A
03 Kiewiet, D A A
04 Dennison, T A A
05 Brewer, J A A
06 Buchwald, J A A

H 109 3-0-6 Medieval Knighthood
Maximum enrollment: 25 students
01 Brown, W MWF 13:00 - 13:55 218 BAX

H 122 3-0-6 Household and Family Forms over Time
Maximum enrollment: 15 students
01 Dennison, T TR 10:30 - 11:55 128 BAX LETTER

HPS/H 158 3-0-6 The Scientific Revolution
Maximum enrollment: 15 students
01 Iliffe, R TR 09:00 - 10:25 237 BAX

HPS/H 182 3-0-6 See and Tell: 3-D Models for the Visualization of Complex Concepts from the 16th Century to Modern Times
Maximum enrollment: 15 students
01 Goeing, A W 19:00 - 21:55 218 BAX

Art/H 183 3-0-6 Spectacle: From the Court Masque to the Great Exhibition of 1851
Maximum enrollment: 15 students
01 Brewer, J T 19:00 - 21:55 115 DAB

H 188 3-0-6 Origins of the US Civil War
Maximum enrollment: 15 students
01 Schoeppner, M TR 09:00 - 10:25 218 BAX

_____________________________________________________________________________________________________________________________
HISTORY AND PHILOSOPHY OF SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

HPS098 + Reading in History and Philosophy of Science
01 Manning, G A A PASS-FAIL

HPS103 1-0-0 Public Lecture Series
01 Feingold, M A A PASS-FAIL

HPS/Pl 120 3-0-6 Introduction to Philosophy of Science
Maximum enrollment: 15 students
01 Glynn, L T 19:00 - 21:55 117 DAB

HPS/Pl 122 3-0-6 Probability, Evidence, and Belief
Maximum enrollment: 20 students
01 Velasco, J TR 14:30 - 15:55 3 BBB

HPS/H 158 3-0-6 The Scientific Revolution
Maximum enrollment: 15 students
01 Iliffe, R TR 09:00 - 10:25 237 BAX

HPS/H 182 3-0-6 See and Tell: 3-D Models for the Visualization of Complex Concepts from the 16th Century to Modern Times
Maximum enrollment: 15 students
01 Goeing, A W 19:00 - 21:55 218 BAX

_____________________________________________________________________________________________________________________________
HUMANITIES [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/H 002 3-0-6 American History
Maximum enrollment: 15 students per section//Class closed to continuing students until term start.
01 Schoeppner, M TR 14:30 - 15:55 151 BRN PASS-FAIL
02 Kousser, J TR 14:30 - 15:55 127 BAX PASS-FAIL
03 Kousser, J T 19:30 - 21:25 127 BAX PASS-FAIL
R 19:30 - 20:25 127 BAX PASS-FAIL

Hum/H 003B 3-0-6 European Civilization: Early Modern Europe
Maximum enrollment: 15 students//Class closed to continuing students until term start
01 Jennings, J TR 09:00 - 10:25 127 BAX PASS-FAIL
02 Brewer, J TR 09:00 - 10:25 115 DAB PASS-FAIL
03 Hoffman, P TR 14:30 - 15:55 237 BAX PASS-FAIL

Hum/H 003C 3-0-6 European Civilization: Modern Europe
Maximum enrollment: 15 students//Class closed to continuing students until term start.
01 Dennison, T TR 14:30 - 15:55 TR DAB PASS-FAIL

Hum/En 005 3-0-6 Major British Authors
Maximum enrollment: 15 students//Class closed to continuing students until term start.
01 Gilmore, D TR 14:30 - 15:55 117 DAB PASS-FAIL
02 Pigman, G TR 09:00 - 10:25 117 DAB PASS-FAIL

Hum/En 006 3-0-6 American Literature and Culture
Maximum Enrollment: 15 students per section// Class closed to continuing students until term start.
01 Weinstein, C T 13:00 - 15:55 101 KRK PASS-FAIL
02 Weinstein, C W 13:00 - 15:55 TR DAB PASS-FAIL
03 Jurca, C TR 14:30 - 15:55 115 DAB PASS-FAIL

Hum/Pl 008 3-0-6 Right and Wrong
Maximum enrollment: 15 students per section//Class closed to continuing students until term start.
01 Quartz, S TR 13:00 - 14:25 210 BAX PASS-FAIL
02 Quartz, S TR 14:30 - 15:55 210 BAX PASS-FAIL

Hum/Pl 009 3-0-6 Knowledge and Reality
Maximum enrollment: 15 students per section//Class closed to continuing students until term start.
01 Manning, G TR 09:00 - 10:25 128 BAX PASS-FAIL
02 Manning, G TR 14:30 - 15:55 128 BAX PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
LANGUAGES [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

L 102A 3-0-6 Elementary French
01 Orcel, C T 17:00 - 17:55 128 BAX
W 16:00 - 16:55 128 BAX
F 13:00 - 13:55 128 BAX

L 103A 3-0-6 Intermediate French
01 Merrill, T MWF 12:00 - 12:55 115 DAB

L 106A 5-0-4 Elementary Japanese
Taught by Dr. Hirai//Maximum Enrollment: 20 students per section
01 Toner, R MTWR 15:00 - 15:55 218 BAX
02 Toner, R MTWR 16:00 - 16:55 218 BAX

L 107A 5-1-4 Intermediate Japanese
Maximum Enrollment: 20 students
01 Hirata, K TWR 12:00 - 12:55 218 BAX LETTER

L 108A 3-1-6 Advanced Japanese
Maximum Enrollment: 15 students
01 Hirata, K TR 14:30 - 15:55 304 DAB LETTER

L/F 109 3-0-6 Introduction to French Cinema from Its Beginning to the Present
01 Orcel, C TR 19:00 - 20:25 117 DAB

L 110A 3-0-6 Elementary Spanish
Sec 2: Maximum Enrollment of 20 students
01 Garcia, D MWR 12:00 - 12:55 117 DAB
02 Arjona, G TR 16:30 - 17:55 27 GTS

L 112A 3-0-6 Intermediate Spanish
Maximum enrollment: 20 students
01 Arjona, G TR 15:00 - 16:25 27 GTS

L 114A 3-0-6 Spanish and Latin American Literature
01 Garcia, D M 17:00 - 17:55 117 DAB
T 12:00 - 12:55 117 DAB
W 17:00 - 17:55 117 DAB

L 130A 3-0-6 Elementary German
01 Aebi, A MWR 13:00 - 13:55 237 BAX

L 132A 3-0-6 Intermediate German
01 Aebi, A MWR 12:00 - 12:55 237 BAX

L 152A 3-0-6 French Literature in Translation: Classical and Modern
Class Cancelled
01 Staff A A

L 170A 4-1-5 Introduction to Chinese
Maximum Enrollment: 20 students
01 Wang, X MW 19:00 - 20:25 210 BAX

L 171A 5-0-4 Elementary Chinese
01 Ming, F MTW 19:00 - 19:55 237 BAX

L 172A 4-1-5 Intermediate Chinese
Maximum Enrollment: 20 students
01 Wang, X TR 19:00 - 20:25 210 BAX

L 173A 3-1-6 Advanced Chinese
01 Ming, F MT 20:00 - 21:25 237 BAX

_____________________________________________________________________________________________________________________________
LAW [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Law033 3-0-6 Introduction to the Law
01 McCaffery, E MW 13:00 - 14:25 119 KRK

_____________________________________________________________________________________________________________________________
MATERIALS SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

MS 078A + Senior Thesis
01 Johnson, W A A
02 Haile, S A A
03 Greer, J A A
04 Snyder, G A A

MS 100 + Advanced Work in Materials Science
01 Fultz, B A A PASS-FAIL
02 Lewis, N A A PASS-FAIL
03 Snyder, G A A PASS-FAIL
04 Davis, M A A PASS-FAIL

APh/MS 105A 3-0-6 States of Matter
01 Johnson, W MW 13:00 - 14:25 107 DWN LETTER

MS 110A 1-0-0 Materials Research Lectures
01 Snyder, G W 16:00 - 16:55 106 SPL PASS-FAIL

MS 115A 3-0-6 Fundamentals of Materials Science
01 Haile, S MWF 11:00 - 11:55 080 MRE

MS/APh 120 3-0-6 Diffraction and Structure
01 Fultz, B TR 09:00 - 10:25 104 WAT

MS 131 3-0-6 Structure and Bonding in Materials
Class cancelled - will be offered winter term.
01 Staff A A

MS 200 + Advanced Work in Materials Science
01 Ahn, C A A PASS-FAIL
02 Atwater, H A A PASS-FAIL
03 Greer, J A A PASS-FAIL
04 Fultz, B A A PASS-FAIL
05 Goddard, W A A PASS-FAIL
06 Haile, S A A PASS-FAIL
07 Johnson, W A A PASS-FAIL
08 van de Walle, A A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Snyder, G A A PASS-FAIL
11 Daraio, C A A PASS-FAIL
12 Haile, S A A PASS-FAIL
13 Ortiz, M A A PASS-FAIL
14 Roukes, M A A PASS-FAIL
15 Lewis, N A A PASS-FAIL
16 Minnich, A A A PASS-FAIL
17 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL

MS 300 + Thesis Research
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 van de Walle, A A A PASS-FAIL
03 Rosakis, A A A PASS-FAIL
04 Fultz, B A A PASS-FAIL
05 Goddard, W A A PASS-FAIL
06 Haile, S A A PASS-FAIL
07 Johnson, W A A PASS-FAIL
08 Greer, J A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Heath, J A A PASS-FAIL
11 Snyder, G A A PASS-FAIL
12 Cross, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
MATHEMATICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ma 001A 4-0-5 Calculus of One and Several Variables and Linear Algebra
Section 1: 12 units (5-0-7) // Maximum Enrollment: 20 students per section
01 Omar, M MTWF 10:00 - 10:55 151 SLN PASS-FAIL
R 19:30 - 20:55 151 SLN PASS-FAIL
02 Ramakrishnan, D MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 09:00 - 09:55 11 DWN PASS-FAIL
03 Ramakrishnan, D MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 09:00 - 09:55 103 DWN PASS-FAIL
04 Ramakrishnan, D MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 10:00 - 10:55 11 DWN PASS-FAIL
05 Ramakrishnan, D MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 10:00 - 10:55 103 DWN PASS-FAIL
06 Ramakrishnan, D MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 10:00 - 10:55 119 DWN PASS-FAIL
07 Ramakrishnan, D MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 13:00 - 13:55 127 BAX PASS-FAIL
08 Ramakrishnan, D MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 13:00 - 13:55 22 GTS PASS-FAIL
11 Ramakrishnan, D MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 14:00 - 14:55 22 GTS PASS-FAIL
12 Ramakrishnan, D MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 14:00 - 14:55 119 DWN PASS-FAIL

Ma 002A 4-0-5 Differential Equations, Probability, and Statistics
Sections 1 - 7 Practical Track -- Sections 8-11 Analytical Track//Maximum Enrollment: 20 students per section
01 Marcolli, M MWF 10:00 - 10:55 22 GTS LETTER
R 09:00 - 09:55 151 SLN LETTER
02 Marcolli, M MWF 10:00 - 10:55 22 GTS LETTER
R 09:00 - 09:55 153 SLN LETTER
03 Marcolli, M MWF 10:00 - 10:55 22 GTS LETTER
R 10:00 - 10:55 151 SLN LETTER
04 Marcolli, M MWF 10:00 - 10:55 22 GTS LETTER
R 10:00 - 10:55 159 SLN LETTER
05 Marcolli, M MWF 10:00 - 10:55 22 GTS LETTER
R 13:00 - 13:55 102 STL LETTER
06 Marcolli, M MWF 10:00 - 10:55 22 GTS LETTER
R 14:00 - 14:55 142 KCK LETTER
07 Marcolli, M MWF 10:00 - 10:55 22 GTS LETTER
R 14:00 - 14:55 102 STL LETTER
08 Makarov, N MWF 10:00 - 10:55 119 KRK LETTER
R 09:00 - 09:55 159 SLN LETTER
09 Makarov, N MWF 10:00 - 10:55 119 KRK LETTER
R 10:00 - 10:55 22 GTS LETTER
11 Makarov, N MWF 10:00 - 10:55 119 KRK LETTER
R 13:00 - 13:55 269 LAU LETTER

Ma 005A 3-0-6 Introduction to Abstract Algebra
taught concurrently with Ma 105a
01 Flach, M MWF 09:00 - 09:55 151 SLN

Ma/CS 006A 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Omar, M MWF 13:00 - 13:55 151 SLN

Ma 008 3-0-0 Problem Solving in Calculus
01 Ramakrishnan, D TR 19:30 - 20:55 107 DWN

Ma 010 2-0-1 Oral Presentation
01 Mantovan, E W 14:00 - 15:55 151 SLN

Ma 017 2-0-2 How to Solve It
01 Makarov, N T 19:30 - 20:25 151 SLN PASS-FAIL

Ma 092A + Senior Thesis
01 Marcolli, M A A PASS-FAIL

Ma 098 + Independent Reading
01 Staff A A PASS-FAIL

Ma 105A 3-0-6 Introduction to Abstract Algebra
taught concurrently with Ma 5a
01 Flach, M MWF 09:00 - 09:55 151 SLN

Ma 108A 3-0-6 Classical Analysis
01 Marx, C MWF 11:00 - 11:55 151 SLN

Ma 109A 3-0-6 Introduction to Geometry and Topology
01 Markovic, V MWF 09:00 - 09:55 153 SLN

Ma 110A 3-0-6 Analysis, I
01 Simon, B MWF 11:00 - 11:55 159 SLN

Ma/CS 117A 3-0-6 Computability Theory
01 Kechris, A TR 13:00 - 14:25 151 SLN

Ma 120A 3-0-6 Abstract Algebra
01 Tian, Z MWF 09:00 - 09:55 257 SLN

Ma 121A 3-0-6 Combinatorial Analysis
01 Wilson, R TR 13:00 - 14:25 159 SLN

EE/Ma 126A 3-0-6 Information Theory
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 070 MRE LETTER

Ma 130A 3-0-6 Algebraic Geometry
01 Graber, T MWF 13:00 - 13:55 153 SLN

Ma/ACM 142 3-0-6 Ordinary and Partial Differential Equations
01 Krueger, H MWF 10:00 - 10:55 257 SLN

Ma 147A 3-0-6 Dynamical Systems
01 Makarov, N MWF 13:00 - 13:55 159 SLN

Ma 148A 3-0-6 Topics in Mathematical Physics
01 Marcolli, M MWF 14:00 - 14:55 159 SLN

Ma 151A 3-0-6 Algebraic and Differential Topology
01 Markovic, V MWF 10:00 - 10:55 153 SLN

Ma 157A 3-0-6 Riemannian Geometry
01 Baba, S TR 14:30 - 15:55 257 SLN

Ma 160A 3-0-6 Number Theory
01 Flach, M MWF 14:00 - 14:55 257 SLN

Ma 162 3-0-6 Topics in Number Theory
01 Ramakrishnan, D MWF 13:00 - 13:55 257 SLN

Ma 191A 3-0-6 Selected Topics in Mathematics
Sec 1: Stochastic Analysis // Sec 2: Infinite Games // Sec 3: Algebraic Stacks
01 Alberts, T TR 10:30 - 11:55 257 SLN
02 Sokic, M TR 13:00 - 14:25 153 SLN
03 Ni, Y TR 14:30 - 15:55 153 SLN

Ma 290 + Reading
01 Aschbacher, M A A PASS-FAIL
03 Calegari, D A A PASS-FAIL
04 Flach, M A A PASS-FAIL
05 Graber, T A A PASS-FAIL
06 Kechris, A A A PASS-FAIL
07 Makarov, N A A PASS-FAIL
08 Mantovan, E A A PASS-FAIL
09 Marcolli, M A A PASS-FAIL
10 Rains, E A A PASS-FAIL
11 Ramakrishnan, D A A PASS-FAIL
12 Simon, B A A PASS-FAIL
13 Wilson, R A A PASS-FAIL
14 Ni, Y A A PASS-FAIL
15 Markovic, V A A PASS-FAIL

Ma 390 + Research
01 Aschbacher, M A A PASS-FAIL
02 Borodin, A A A PASS-FAIL
03 Calegari, D A A PASS-FAIL
04 Flach, M A A PASS-FAIL
05 Graber, T A A PASS-FAIL
06 Kechris, A A A PASS-FAIL
07 Makarov, N A A PASS-FAIL
08 Mantovan, E A A PASS-FAIL
09 Marcolli, M A A PASS-FAIL
10 Rains, E A A PASS-FAIL
11 Ramakrishnan, D A A PASS-FAIL
12 Simon, B A A PASS-FAIL
13 Wilson, R A A PASS-FAIL
14 Gukov, S A A PASS-FAIL
15 Desbrun, M A A PASS-FAIL
16 Ni, Y A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
MECHANICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ME 019A 3-0-6 Fluid Mechanics
Class Cancelled. Will be offered winter term.
01 Hall, J A A

ME 035A 3-0-6 Statics and Dynamics
01 Lapusta, N TR 13:00 - 14:25 306 TOM LETTER

ME 065 3-0-6 Mechanics of Materials
Taught concurrently with Ae/AM/CE/ME 102A
01 Bhattacharya, K TR 09:00 - 10:25 101 GUG

ME 066 3-0-6 Vibration
Taught concurrently with AM/CE 151a
01 Lih, S MW 08:30 - 09:55 306 TOM LETTER

ME 072A 3-4-2 Engineering Design Laboratory
01 Ruoff, C / Van Deusen, J TR 15:00 - 16:25 306 TOM LETTER

CS/EE/ME 075A + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
Solar Decathlon
01 Hunt, M / Atwater, H / Murray, R OM,M 15:00 - 15:55 105 ANB

ME 090A 0-0-9 Senior Thesis, Experimental
01 Colonius, T A A LETTER

ME 091A 0-0-9 Senior Thesis, Analytical
01 Colonius, T A A LETTER

ME 100 + Advanced Work in Mechanical Engineering
01 Hunt, M A A PASS-FAIL
02 Shepherd, J A A PASS-FAIL
03 Colonius, T A A PASS-FAIL
04 Scherer, A A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME 101A 3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG

Ae/AM/CE/ME 102A 3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with ME 65
01 Bhattacharya, K TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

E/ME 105A 3-2-4 Product Design for the Developing World
01 Pickar, K MW 20:00 - 21:30 Classroom
NewMedia

ME 110 + Special Laboratory Work in Mechanical Engineering
01 Staff A A

ME 117 3-0-6 Nano-to-Macro Transport Processes
01 Minnich, A MWF 09:00 - 09:55 206 TOM

ME/CS 132A 3-6-0 Advanced Robotics: Navigation and Vision
Class cancelled - will be offered winter term
01 Matthies, L TR 13:00 - 14:25 107 ANB

AM/CE/ME 150A 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N A A PASS-FAIL

Ae/Ge/ME 160A 3-0-6 Continuum Mechanics of Fluids and Solids
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR LETTER

ME 170 0-4-0 Introduction to Mechanical Prototyping
Maximum enrollment: 25 students //Students must submit a questionnaire available at the Registrar's Office by June 1st.
01 Van Deusen, J OM,T 17:00 - 17:55 024 SPL PASS-FAIL

ME 200 + Advanced Work in Mechanical Engineering
01 Brennen, C A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL

Ae/AM/ME 223 3-0-6 Plasticity
01 Andrade, J TR 13:00 - 14:25 206 TOM

Ae/ACM/ME 232A 3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Colonius, T OM,M 13:00 - 13:55 206 TOM

ME 300 + Research in Mechanical Engineering
01 Andrade, J A A PASS-FAIL
02 Bellan, P A A PASS-FAIL
03 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
04 Brennen, C A A PASS-FAIL
05 Burdick, J A A PASS-FAIL
06 Colonius, T A A PASS-FAIL
07 Hunt, M A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Dabiri, J A A PASS-FAIL
11 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
12 Shepherd, J A A PASS-FAIL
13 Fultz, B A A PASS-FAIL
14 Greer, J A A PASS-FAIL
15 Goodwin, D A A PASS-FAIL
16 Adkins, J A A PASS-FAIL
17 Leonard, A A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Gharib, M A A PASS-FAIL
20 Brady, J A A PASS-FAIL
21 Dabiri, J A A PASS-FAIL
22 Troian, S A A PASS-FAIL
23 Daraio, C A A PASS-FAIL
24 Dickinson, M A A PASS-FAIL
25 Haile, S A A PASS-FAIL
26 Atwater, H A A PASS-FAIL
27 Blanquart, G A A PASS-FAIL
28 McKeon, B A A PASS-FAIL
29 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
30 Kochmann, D A A PASS-FAIL
31 Minnich, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
MUSIC [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Mu 021 3-0-6 Understanding Music
01 Neenan, T MW 11:00 - 12:25 19 BAX

Mu 137 3-0-6 History I: Music History to 1750
Maximum enrollment: 15 students
01 Neenan, T MW 14:30 - 15:55 19 BAX

_____________________________________________________________________________________________________________________________
PERFORMANCE AND ACTIVITIES [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

PA 016A 0-3-0 Cooking Basics
Open by lottery only; See the Regis home page for info//Maximum enrollment: 16 students//Location: 400 S. Hill
01 Staff T 18:30 - 21:25 A PASS-FAIL

PA 030A 0-3-0 Guitar
Sec 1: Beginning Guitar / Sec 2: Intermediate Guitar / Sec 3: Advanced Guitar
01 Elgart, M T 16:30 - 17:25 Library AVE PASS-FAIL
02 Elgart, M T 15:30 - 16:25 Library AVE PASS-FAIL
03 Elgart, M T 17:30 - 18:25 Library AVE PASS-FAIL

PA 031A 0-3-0 Chamber Music
Sec 1: Mixed Ensembles // Sec 2: Piano four-hands // Sec. 3: Guitar Ensemble
01 Bing, D OM,A A PASS-FAIL
02 Ward, R OM,A A PASS-FAIL
03 Elgart, M OM,A A PASS-FAIL

PA 032A 0-3-0 Symphony Orchestra
01 Gross, A T 19:30 - 22:15 Ramo PASS-FAIL
Auditorium BAX PASS-FAIL

PA 033A 0-3-0 Concert Band
01 Bing, W R 19:15 - 21:25 Ramo PASS-FAIL
Auditorium BAX PASS-FAIL

PA 034A 0-3-0 Jazz Band
01 Bing, W M 19:15 - 21:00 Ramo PASS-FAIL
Auditorium BAX PASS-FAIL
M 21:15 - 22:45 Ramo PASS-FAIL
Auditorium BAX PASS-FAIL

PA 035A 0-3-0 Women's Glee Club
01 Sulahian, N M 19:30 - 21:25 Basement BCK PASS-FAIL
W 17:00 - 17:55 Basement BCK PASS-FAIL

PA 036A 0-3-0 Men's Glee Club
01 Sulahian, N M 19:30 - 21:25 Basement BCK PASS-FAIL
W 17:00 - 17:55 345 STUD PASS-FAIL

PA 037A 0-3-0 Chamber Singers
Class cancelled
01 Sulahian, N W 18:00 - 18:55 Basement BCK PASS-FAIL

PA 040A 2-0-1 Theater Arts
01 Brophy, B OM,T 19:30 - 20:25 TCT PASS-FAIL

PA 061A 0-3-0 Silkscreen and Silk Painting
01 Barry, J M 19:00 - 21:55 Garage TCT PASS-FAIL

PA 062A 0-3-0 Drawing and Painting
01 Barry, J T 19:00 - 21:55 Garage TCT PASS-FAIL

PA 063A 0-3-0 Ceramics
01 Freed, S W 19:00 - 21:55 Ceramic Room PASS-FAIL
POLY PASS-FAIL

PA 070A 2-0-1 Student-Taught Courses: Introductory Korean for Non-Native Speakers
01 Quartz, S OM,M 17:00 - 17:55 142 KCK PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
PHILOSOPHY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/Pl 008 3-0-6 Right and Wrong
Maximum enrollment: 15 students per section//Class closed to continuing students until term start.
01 Quartz, S TR 13:00 - 14:25 210 BAX PASS-FAIL
02 Quartz, S TR 14:30 - 15:55 210 BAX PASS-FAIL

Hum/Pl 009 3-0-6 Knowledge and Reality
Maximum enrollment: 15 students per section//Class closed to continuing students until term start.
01 Manning, G TR 09:00 - 10:25 128 BAX PASS-FAIL
02 Manning, G TR 14:30 - 15:55 128 BAX PASS-FAIL

Pl 090A 1-0-8 Senior Thesis
01 Staff A A LETTER

PL 098 + Reading in Philosophy
01 Hitchcock, C A A

HPS/Pl 120 3-0-6 Introduction to Philosophy of Science
Maximum enrollment: 15 students
01 Glynn, L T 19:00 - 21:55 117 DAB

HPS/Pl 122 3-0-6 Probability, Evidence, and Belief
Maximum enrollment: 20 students
01 Velasco, J TR 14:30 - 15:55 3 BBB

Pl 150 3-0-6 17th-Century Philosophy: Bacon to Leibniz
Maximum enrollment: 15 students
01 Manning, G R 19:00 - 21:55 237 BAX

_____________________________________________________________________________________________________________________________
PHYSICAL EDUCATION [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

PE 001 3-0-0 Student Designed Fitness
01 Lindsay, J A A PASS-FAIL

PE 004 3-0-0 Introduction to Power Walking
01 Lillie, T MW 14:30 - 15:55 BAC PASS-FAIL

PE 006 3-0-0 Core Training, Beginning/Intermediate
01 Marbut, S MW 13:00 - 14:25 MPR BAC PASS-FAIL

PE 008 3-0-0 Fitness Training, Beginning
01 Hazen, K TR 13:00 - 14:25 MPR BAC PASS-FAIL

PE 010 3-0-0 Aerobic Dance
01 Lillie, T / Waterman, D M 19:00 - 20:25 MPR BAC PASS-FAIL
W 19:30 - 20:55 MPR BAC PASS-FAIL

PE 020 3-0-0 Fencing, Beginning and Intermediate/Advanced
01 Corbit, C TR 14:30 - 15:55 BRW PASS-FAIL

PE 024 3-0-0 Yoga, Beginning
01 Flynn, K T 20:00 - 21:55 MPR BAC PASS-FAIL
R 19:00 - 19:55 MPR BAC PASS-FAIL

PE 027 3-0-0 Ultimate Frisbee
01 Boortz, S / Landesman, J TR 19:30 - 20:55 SOF BAC PASS-FAIL

PE 036 3-0-0 Swimming, Beginning/Intermediate and Advanced
01 Moser, J / Dodd, C MW 13:30 - 14:55 POOL BAC PASS-FAIL

PE 044 3-0-0 Karate (Shotokan), Beginning and Intermediate/Advanced
01 Teramoto, K TR 15:00 - 16:25 MPR BAC PASS-FAIL

PE 048 3-0-0 T'ai-Chi Ch'uan, Beginning and Intermediate/Advanced
01 Mugglebee, P M 15:00 - 15:55 MPR BAC PASS-FAIL
R 19:00 - 19:55 MPR BAC PASS-FAIL

PE 054 3-0-0 Racquetball, Beginning and Intermediate/Advanced
Class Cancelled
01 Bresanello, S MW 13:30 - 14:55 BAC PASS-FAIL

PE 060 3-0-0 Tennis, Beginning, Intermediate, and Advanced
01 Gamble, M MW 13:00 - 14:25 TCT BAC PASS-FAIL

PE 070 3-0-0 Weight Training, Beginning/Intermediate
01 Eslinger, O MW 13:00 - 14:25 BAC PASS-FAIL

PE 077 3-0-0 Volleyball; Beginning, Intermediate, and Advanced
Class cancelled - will be offered winter term
01 Staff A A PASS-FAIL

PE 080A 1-1-1 Health Advocates
01 Stapf, M W 19:00 - 21:55 YHC PASS-FAIL

PE 083A 3-0-0 Intercollegiate Basketball Team (Women)
01 Marbut, S MTWRFS 16:00 - 17:55 BAC PASS-FAIL

PE 084 3-0-0 Table Tennis, Beginning, Intermediate, and Advanced
01 Bresanello, S TR 13:30 - 14:55 BRW PASS-FAIL

PE 087A 3-0-0 Intercollegiate Swimming Team (Men and Women)
01 Dodd, C MTWRFS 16:00 - 17:55 POOL BAC PASS-FAIL

PE 089A 3-0-0 Intercollegiate Fencing Team (Men and Women)
01 Corbit, C TR 20:00 - 21:55 BRW PASS-FAIL

PE 090A 3-0-0 Intercollegiate Water Polo Team (Men & Women)
01 Moser, J MTWRFS 16:00 - 17:55 POOL BAC PASS-FAIL

PE 091A 3-0-0 Intercollegiate Basketball Team (Men)
01 Eslinger, O MTWRFS 16:00 - 17:55 BAC PASS-FAIL

PE 092 3-0-0 Intercollegiate Soccer Team (Men)
01 Uribe, R MTWRFS 16:00 - 17:55 NOF BAC PASS-FAIL

PE 097 3-0-0 Intercollegiate Cross Country Team (Men and Women)
01 Jung, S MTWRFS 16:00 - 17:55 TRK BAC PASS-FAIL

PE 099 3-0-0 Intercollegiate Volleyball Team (Women)
01 Lindsay, J MTWRFS 16:00 - 17:55 BAC PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ph 001A 4-0-5 Classical Mechanics and Electromagnetism
01 Patterson, R WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 13:00 - 13:55 103 DWN PASS-FAIL
02 Patterson, R WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 15:00 - 15:55 119 KRK PASS-FAIL
03 Patterson, R WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 13:00 - 13:55 142 KCK PASS-FAIL
04 Patterson, R WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 15:00 - 15:55 142 KCK PASS-FAIL
05 Patterson, R WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 13:00 - 13:55 119 DWN PASS-FAIL
06 Patterson, R WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 15:00 - 15:55 103 DWN PASS-FAIL
07 Patterson, R WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 13:00 - 13:55 27 GTS PASS-FAIL
08 Patterson, R WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 15:00 - 15:55 11 DWN PASS-FAIL
09 Patterson, R WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 13:00 - 13:55 11 DWN PASS-FAIL
10 Patterson, R WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 15:00 - 15:55 119 DWN PASS-FAIL

Ph 002A 4-0-5 Waves, Quantum Mechanics, and Statistical Physics
Maximum enrollment: 35 students per section
01 Martin, C / Preskill, J TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 09:00 - 09:55 11 DWN LETTER
02 Martin, C / Preskill, J TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 11:00 - 11:55 11 DWN LETTER
03 Martin, C / Preskill, J TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 11:00 - 11:55 119 DWN LETTER
04 Martin, C / Preskill, J TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 13:00 - 13:55 102 STL LETTER
05 Martin, C / Preskill, J TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 19:00 - 19:55 103 DWN LETTER
06 Martin, C / Preskill, J TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 15:00 - 15:55 11 DWN LETTER
07 Martin, C / Preskill, J TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 15:00 - 15:55 119 DWN LETTER

Ph 003 0-3-3 Physics Laboratory
Maximum enrollment: 10 students per section // Graded P/F; letter grades by petition only
01 Sannibale, V / Libbrecht, K OM,T 14:00 - 14:55 201 BRG PASS-FAIL
02 Sannibale, V / Libbrecht, K OM,T 14:00 - 14:55 201 BRG PASS-FAIL

Ph 005 0-5-4 Analog Electronics for Physicists
01 Sannibale, V / Rice, F / Libbrecht, OM,T 15:00 - 15:55 201 BRG
K

Ph 010 2-0-1 Frontiers in Physics
01 Prince, T F 14:00 - 15:55 107 DWN PASS-FAIL

FS/Ph 011A 2-0-4 Freshman Seminar: Research Tutorial
01 Tombrello, T A 201 SLN PASS-FAIL

Ph 012A 4-0-5 Waves, Quantum Physics, and Statistical Mechanics
01 Weinstein, A TR 10:30 - 11:55 269 LAU LETTER

FS/Ph/Bi 013 2-0-4 Freshman Seminar: In Search of Memory
01 Pine, J T 14:00 - 15:55 248 LAU PASS-FAIL

FS/Ph 014 2-0-4 Freshman Seminar: Albatrosses, Beetles and Cetaceans
01 Stevenson, D M 09:00 - 09:55 176 SMD PASS-FAIL
W 13:00 - 13:55 176 SMD PASS-FAIL
W 15:00 - 15:55 176 SMD PASS-FAIL

Ph 020 0-6-0 Computational Physics Laboratory I
01 Mach, C / Prince, T OM,M 15:00 - 15:55 304 BRG PASS-FAIL

Ph 070 2-0-4 Oral and Written Communication
01 Hitlin, D T 14:00 - 15:55 469 LAU

Ph 077A 0-5-4 Advanced Physics Laboratory
01 Black, E / Libbrecht, K OM,M 15:00 - 15:55 210 BRG LETTER

Ph 077B 0-5-4 Advanced Physics Laboratory
01 Black, E / Libbrecht, K OM,M 15:00 - 15:55 210 BRG LETTER

Ph 078A 9-0-0 Senior Thesis, Experimental
01 Stone, E A A PASS-FAIL

Ph 079A 9-0-0 Senior Thesis, Theoretical
01 Stone, E A A PASS-FAIL

Ph 105 3-0-6 Analog Electronics for Physicists
01 Sannibale, V / Rice, F / Libbrecht, OM,T 15:00 - 15:55 201 BRG LETTER
K LETTER

Ph 106A 3-0-6 Topics in Classical Physics
01 Cross, M TR 10:30 - 11:55 107 DWN

APh/Ph 115 3-0-9 Physics of Momentum Transport in Hydrodynamic Systems
Class cancelled - will be offered winter term
01 Troian, S A A

Ph 125A 3-0-6 Quantum Mechanics
01 Kitaev, A MWF 10:00 - 10:55 107 DWN

Ph 127A 3-0-6 Statistical Physics
01 Alicea, J TR 13:00 - 14:25 107 DWN

Ph 129A 3-0-6 Mathematical Methods of Physics
01 Porter, F WF 14:30 - 15:55 269 LAU

Ph 135A 3-0-6 Applications of Quantum Mechanics
01 Yeh, N MR 14:30 - 15:55 269 LAU

Ph 171 + Reading and Independent Study
01 Preskill, J A A PASS-FAIL
02 Refael, G A A PASS-FAIL
03 Cross, M A A PASS-FAIL
04 Carroll, S A A PASS-FAIL
05 Schwarz, J A A PASS-FAIL
06 Phillips, R A A PASS-FAIL
07 Motrunich, O A A PASS-FAIL
08 Kapustin, A A A PASS-FAIL
09 Simon, B A A PASS-FAIL
10 Chen, Y A A PASS-FAIL
11 Porter, F A A PASS-FAIL
12 Cheung, C A A PASS-FAIL
17 Wilson, R A A PASS-FAIL
19 Libbrecht, K A A PASS-FAIL
20 Troian, S A A PASS-FAIL
21 Phinney, E A A PASS-FAIL
22 Gukov, S A A PASS-FAIL
24 Oguri, H A A PASS-FAIL
25 Wise, M A A PASS-FAIL
26 Golwala, S A A PASS-FAIL
27 Weinstein, A A A PASS-FAIL
28 Makarov, N A A PASS-FAIL

Ph 172 + Research in Experimental Physics
01 Barish, B A A PASS-FAIL
02 Koch, C A A PASS-FAIL
03 Golwala, S A A PASS-FAIL
04 Bellan, P A A PASS-FAIL
05 Eisenstein, J A A PASS-FAIL
06 Filippone, B A A PASS-FAIL
07 Scherer, A A A PASS-FAIL
08 Wise, M A A PASS-FAIL
09 Flagan, R A A PASS-FAIL
10 Adhikari, R A A PASS-FAIL
11 Harrison, F A A PASS-FAIL
12 Hitlin, D A A PASS-FAIL
13 Porter, F A A PASS-FAIL
14 Scoville, N A A PASS-FAIL
15 Fraser, S A A PASS-FAIL
16 Kimble, H A A PASS-FAIL
17 Prince, T A A PASS-FAIL
18 Zewail, A A A PASS-FAIL
19 Libbrecht, K A A PASS-FAIL
20 Patterson, R A A PASS-FAIL
21 Martin, C A A PASS-FAIL
22 Troian, S A A PASS-FAIL
23 McKeown, R A A PASS-FAIL
24 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
25 Bock, J A A PASS-FAIL
26 Phillips, R A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Heath, J A A PASS-FAIL
29 Atwater, H A A PASS-FAIL
30 Hsieh, D A A PASS-FAIL
32 Haile, S A A PASS-FAIL
33 Schwab, K A A PASS-FAIL
34 Roukes, M A A PASS-FAIL
35 Stone, E A A PASS-FAIL
36 Pine, J A A PASS-FAIL
37 Ott, C A A PASS-FAIL
42 Weinstein, A A A PASS-FAIL
44 Yeh, N A A PASS-FAIL
46 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
49 Newman, H A A PASS-FAIL
50 Painter, O A A PASS-FAIL
51 Vahala, K A A PASS-FAIL
52 Readhead, A A A PASS-FAIL
53 Fraser, S A A PASS-FAIL
54 Guo, C A A PASS-FAIL
55 Spiropulu, M A A PASS-FAIL
56 Eisenstein, J A A PASS-FAIL

Ph 173 + Research in Theoretical Physics
01 Schwarz, J A A PASS-FAIL
02 Motrunich, O A A PASS-FAIL
03 Phinney, E A A PASS-FAIL
04 Marcus, R A A PASS-FAIL
05 Carroll, S A A PASS-FAIL
06 Filippone, B A A PASS-FAIL
07 Zewail, A A A PASS-FAIL
08 Troian, S A A PASS-FAIL
09 Simon, B A A PASS-FAIL
10 Porter, F A A PASS-FAIL
11 Gukov, S A A PASS-FAIL
12 Ott, C A A PASS-FAIL
13 Hirata, C A A PASS-FAIL
14 Kamionkowski, M A A PASS-FAIL
15 Kapustin, A A A PASS-FAIL
16 Chen, Y A A PASS-FAIL
17 Alicea, J A A PASS-FAIL
24 Oguri, H A A PASS-FAIL
30 Preskill, J A A PASS-FAIL
39 Thorne, K A A PASS-FAIL
43 Wise, M A A PASS-FAIL
44 Cross, M A A PASS-FAIL
47 Phillips, R A A PASS-FAIL
49 Wilson, R A A PASS-FAIL
50 Kitaev, A A A PASS-FAIL
51 Refael, G A A PASS-FAIL
52 Goddard, W A A PASS-FAIL

CNS/Bi/Ph/CS 187 3-0-6 Neural Computation
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE

Ph 205A 3-0-6 Relativistic Quantum Mechanics
01 Gukov, S MW 10:30 - 11:55 269 LAU PASS-FAIL

Ph 236A 3-0-6 Relativity
01 Chen, Y / Hirata, C MW 13:00 - 14:25 269 LAU

Ph 242A 2-0-1 Physics Seminar
01 Stone, E F 12:00 - 13:55 114 BRG PASS-FAIL

Ph 250A 3-0-6 Introduction to String Theory
01 Schwarz, J MW 10:30 - 11:55 469 LAU

Ph 300 + Thesis Research
01 Newman, H A A PASS-FAIL
02 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
03 Cross, M A A PASS-FAIL
04 Kennedy, M A A PASS-FAIL
05 Phillips, T A A PASS-FAIL
06 Filippone, B A A PASS-FAIL
07 Marcolli, M A A PASS-FAIL
08 Kamionkowski, M A A PASS-FAIL
09 Readhead, A A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Harrison, F A A PASS-FAIL
12 Hitlin, D A A PASS-FAIL
13 Eisenstein, J A A PASS-FAIL
14 Oguri, H A A PASS-FAIL
15 Barish, B A A PASS-FAIL
16 Kimble, H A A PASS-FAIL
17 Zewail, A A A PASS-FAIL
18 Koch, C A A PASS-FAIL
19 Libbrecht, K A A PASS-FAIL
20 Desbrun, M A A PASS-FAIL
21 Martin, A A A PASS-FAIL
22 Martin, C A A PASS-FAIL
23 McKeown, R A A PASS-FAIL
24 Kapustin, A A A PASS-FAIL
25 Bellan, P A A PASS-FAIL
26 Winfree, E A A PASS-FAIL
27 Ellis, R A A PASS-FAIL
28 Motrunich, O A A PASS-FAIL
29 Refael, G A A PASS-FAIL
30 Preskill, J A A PASS-FAIL
32 Gukov, S A A PASS-FAIL
33 Painter, O A A PASS-FAIL
34 Roukes, M A A PASS-FAIL
35 Kitaev, A A A PASS-FAIL
36 Schwarz, J A A PASS-FAIL
37 Marcus, R A A PASS-FAIL
38 Stone, E A A PASS-FAIL
39 Thorne, K A A PASS-FAIL
41 Golwala, S A A PASS-FAIL
42 Wilson, R A A PASS-FAIL
43 Wise, M A A PASS-FAIL
44 Yeh, N A A PASS-FAIL
45 Troian, S A A PASS-FAIL
46 Gharib, M A A PASS-FAIL
47 Weinstein, A A A PASS-FAIL
48 Chen, Y A A PASS-FAIL
49 Fraser, S A A PASS-FAIL
50 Spiropulu, M A A PASS-FAIL
51 Phinney, E A A PASS-FAIL
52 Heath, J A A PASS-FAIL
54 Ott, C A A PASS-FAIL
55 Atwater, H A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
POLITICAL SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

PS 012 3-0-6 Introduction to Political Science
01 Ordeshook, P MWF 15:00 - 15:55 Lecture Hall
BAX

PS 099A 3-0-6 Political Science Research Seminar
01 Ordeshook, P A A

PS 132 3-0-6 Formal Theories in Political Science
01 Agranov, M TR 14:30 - 15:55 024 KRK LETTER

Ec/PS 160A 3-3-3 Laboratory Experiments in the Social Sciences
Taught concurrently with SS 260 // Ec/PS 190A required for 190B and 190C //Maximum enrollment: 10 students in 160a and SS 260
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 210 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________________________________________
PSYCHOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Psy016 3-0-6 Understanding Psychological Disorders
Open by lottery only - See REGIS Home page for details // Maximum enrollment: 30 students
01 Paul, L TR 10:30 - 11:55 25 BAX

Psy/CNS 105A 1.5-0-3.5 Frontiers in Neuroeconomics
01 O'Doherty, J M 14:30 - 15:55 210 BAX

_____________________________________________________________________________________________________________________________
SOCIAL SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

SS 098 + Reading in Social Science
01 Staff A A PASS-FAIL

SS 201A 3-0-6 Analytical Foundations of Social Science
Open to Social Science graduate students only.
01 Ortoleva, P TR 13:00 - 14:25 315 BAX LETTER

SS 202A 3-0-6 Political Theory
Open to Social Science graduate students only.
01 Palfrey, T TR 09:00 - 10:25 315 BAX LETTER

SS 205A 3-0-6 Foundations of Economics
Open to Graduate students only.
01 Border, K TR 14:30 - 15:55 125 BAX LETTER

SS 210A 3-0-6 Foundations of Political Economy
01 Agranov, M W 10:00 - 12:55 33 BAX LETTER

SS 211A 3-0-6 Advanced Economic Theory
Maximum enrollment: 16 students
01 Saito, K MW 14:30 - 15:55 128 BAX LETTER

SS 213B 3-0-6 Financial Economics
01 Bossaerts, P TR 14:30 - 15:55 228 BAX LETTER

SS 222A 3-0-6 Econometrics
Open to graduate students only.
01 Shum, M MW 13:00 - 14:25 210 BAX LETTER

SS 223A 3-0-6 Advanced Topics in Econometric Theory
01 Sherman, R TR 13:00 - 14:25 128 BAX

SS 229A 3-0-6 Theoretical and Quantitative Dimensions of Historical Development
01 Hoffman, P F 12:00 - 14:55 228 BAX LETTER

SS 231A 3-0-6 American Politics
Open to graduate students only.
01 Alvarez, R W 13:00 - 15:55 25 BAX LETTER

SS 260 3-3-3 Experimental Methods of Political Economy
Taught concurrently with Ec/PS 160 // Note: sec a required for secs b and c /Maximum enrollment: 10 students in 160a & 260a
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 210 BAX LETTER

SS 282A 2-0-1 Graduate Proseminar in Social Science
01 Rosenthal, J W 09:00 - 10:25 218 BAX PASS-FAIL

SS 300 + Research in Social Science
01 Ledyard, J A A PASS-FAIL
02 Plott, C A A PASS-FAIL
03 Echenique, F A A PASS-FAIL
04 Camerer, C A A PASS-FAIL
05 Katz, J A A PASS-FAIL
06 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
07 Chambers, C A A PASS-FAIL
08 Bossaerts, P A A PASS-FAIL
09 Rangel, A A A PASS-FAIL
10 Kiewiet, D A A PASS-FAIL
11 Alvarez, R A A PASS-FAIL
12 Sherman, R A A PASS-FAIL
13 Jackson, M A A PASS-FAIL
14 McAfee, R A A PASS-FAIL
15 Goeree, J A A PASS-FAIL
16 Rosenthal, J A A PASS-FAIL
17 Yariv, L A A PASS-FAIL
18 Palfrey, T A A PASS-FAIL
19 Shum, M A A PASS-FAIL
20 Gillen, B A A PASS-FAIL
21 Ortoleva, P A A PASS-FAIL
22 Hoffman, P A A PASS-FAIL
23 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
24 Lester, H A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
STUDY ABROAD [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CAM100 36-0-0 Cambridge Scholars Program
01 Staff A A PASS-FAIL

CPH100 36-0-0 Copenhagen Scholars Program
01 Staff A A PASS-FAIL

UCL100 36-0-0 University College London Scholars Program
01 Staff A A PASS-FAIL

EDN100 36-0-0 University of Edinburgh Scholars Program
01 Staff A A PASS-FAIL

EPT100 36-0-0 Ecole Polytechnique Scholars Program
01 Staff A A PASS-FAIL

MEL100 0-0-0 Melbourne Scholars Program
01 Staff A A PASS-FAIL