Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
WI 2013-14
 
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aerospace (Ae) English as a Second Language (ESL)
Anthropology (An) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied & Computational Math (ACM) Freshman Seminars (FS)
Applied Mechanics (AM) Geology (Ge)
Applied Physics (APh) History (H)
Art History (Art) History and Philosophy of Science (HPS)
Astrophysics (Ay) Humanities (Hum)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) Languages (L)
Bioengineering (BE) Law (Law)
Biology (Bi) Materials Science (MS)
Business Economics & Management (BEM) Mathematics (Ma)
Chemical Engineering (ChE) Mechanical Engineering (ME)
Chemistry (Ch) Medical Engineering (MedE)
Civil Engineering (CE) Music (Mu)
Computation & Neural Sys (CNS) Performance and Activities (PA)
Computer Science (CS) Philosophy (Pl)
Control & Dynamical Systems (CDS) Physical Education (PE)
Economics (Ec) Physics (Ph)
Electrical Engineering (EE) Political Science (PS)
Engineering (E) Psychology (Psy)
English (En) Social Science (SS)
Study Abroad (SA)
Writing (Wr)
COURSES
_____________________________________________________________________________________________
.
AEROSPACE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Gharib, M A A PASS-FAIL
02 McKeon, B A A PASS-FAIL
03 Dabiri, J A A PASS-FAIL
04 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
05 Blanquart, G A A PASS-FAIL
06 Shepherd, J A A PASS-FAIL
07 Meiron, D A A PASS-FAIL
08 Meiron, D A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101B
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Colonius, T / Dimotakis, P MWF 10:00 - 10:55 206 TOM  

Ae/AM/CE/ME  102B
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ortiz, M TR 09:00 - 10:25 101 GUG  

Ae/APh 104B 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 202 GUG LETTER

Ae 105B 3-0-6 Aerospace Engineering
01 Scharf, D / Davis, G /  TR 16:00 - 17:25 306 FIR  
Freeman, A / Baker, J  

Ae 121B 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J TR 13:00 - 14:25 202 GUG  

Ae 150B 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 McKeon, B M 13:00 - 13:55 101 GUG PASS-FAIL

EE/Ae 157B 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 van Zyl, J M 16:00 - 17:25 107 ANB  
R 13:00 - 14:25 107 ANB  

Ae/Ge/ME 160B 3-0-6 Continuum Mechanics of Fluids and Solids
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 101 GUG LETTER

Ae/CE 165A 2-2-5 Mechanics of Composite Materials and Structures
01 Pellegrino, S T 13:00 - 14:25 101 GUG  
W 15:00 - 15:55 101 GUG  

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Schneider, T A A PASS-FAIL
02 Dabiri, J A A PASS-FAIL
03 Colonius, T A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
08 Leonard, A A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Ortiz, M A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
14 McKeon, B A A PASS-FAIL
15 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blake, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Daraio, C A A PASS-FAIL
21 Blanquart, G A A PASS-FAIL
22 Kochmann, D A A PASS-FAIL
23 Greer, J A A PASS-FAIL
24 Gurnis, M A A PASS-FAIL
25 Minnich, A A A PASS-FAIL
26 Johnson, J A A PASS-FAIL

Ae 201B 3-0-6 Advanced Fluid Mechanics
01 Meiron, D MWF 14:00 - 14:55 306 FIR  

Ae 205A 2-4-3 Advanced Space Project
01 Pellegrino, S M 15:30 - 16:55 202 GUG  
R 16:00 - 17:25 306 FIR  

Ae 208B 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 Dabiri, J / Kochmann, D F 15:00 - 15:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae/AM/ME 215 3-0-6 Dynamic Behavior of Materials
01 Clifton, R MWF 09:00 - 09:55 202 GUG  

Ae 228 3-0-6 Computational Mechanics Simulations Using Particles
01 Koumoutsakos, P MR 10:30 - 11:55 202 GUG  

Ae 237A 3-0-6 Nonsteady Gasdynamics
01 Shepherd, J M 15:00 - 15:55 202 GUG  
WF 13:00 - 13:55 202 GUG  

Ae 240 + Special Topics in Fluid Mechanics
01 McKeon, B A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ANTHROPOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

An 022 3-0-6 Introduction to Sociocultural Anthropology
Maximum enrollment: 35 students
01 Ensminger, J TR 13:00 - 14:25 25 BAX LETTER

An 097 + Undergraduate Research
01 Staff A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM095B 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
Note: recitation times still to be determined
01 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 14:00 - 14:55 119 DWN  
02 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
T 16:30 - 17:25 119 DWN  
03 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 19:00 - 19:55 102 STL  
04 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
M 15:00 - 15:55 142 KCK  
05 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
F 16:00 - 16:55 106 ANB  
06 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 16:00 - 16:55 House STL  
07 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
R 14:00 - 14:55 243 ANB  
08 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
R 16:00 - 16:55 106 ANB  
09 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
M 14:00 - 14:55 House STL  
10 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
T 11:00 - 11:55 House STL  

ACM100B 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
Note: recitation times to be determined
01 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 14:00 - 14:55 119 DWN  
02 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
T 16:30 - 17:25 119 DWN  
03 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 19:00 - 19:55 102 STL  
04 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
M 15:00 - 15:55 142 KCK  
05 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
F 16:00 - 16:55 106 ANB  
06 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 16:00 - 16:55 House STL  
07 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
R 14:00 - 14:55 243 ANB  
08 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
R 16:00 - 16:55 106 ANB  
09 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
M 14:00 - 14:55 House STL  
10 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
T 11:00 - 11:55 House STL  

ACM101B 3-0-6 Methods of Applied Mathematics I
Co-taught with AM 125B and CDS 140A.
01 Murray, R TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

ACM106B 3-0-6 Introductory Methods of Computational Mathematics
01 Li, Q TR 14:30 - 15:55 105 ANB  

ACM113 3-0-6 Introduction to Optimization
01 Chandrasekaran, V MW 10:30 - 11:55 213 ANB  

Ma/ACM 144B 3-0-6 Probability
01 Chipeniuk, K TR 14:30 - 15:55 269 LAU  

ACM190 + Reading and Independent Study
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Meiron, D A A PASS-FAIL
04 Hassibi, B A A PASS-FAIL

ACM210A 3-0-6 Numerical Methods for PDEs
01 Hou, Y MW 14:30 - 15:55 314 ANB  

ACM216 3-0-6 Markov Chains, Discrete Stochastic Processes and Applications
01 Owhadi, H TR 10:30 - 11:55 105 ANB  

ACM290B 1-0-0 Applied and Computational Mathematics Colloquium
Open to graduate students only
01 Tropp, J M 16:00 - 17:25 105 ANB PASS-FAIL

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
03 Desbrun, M A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
05 Tropp, J A A PASS-FAIL
06 Meiron, D A A PASS-FAIL
07 Pierce, N A A PASS-FAIL
08 Owhadi, H A A PASS-FAIL
09 Schroeder, P A A PASS-FAIL
10 Hassibi, B A A PASS-FAIL
12 Ho, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME  102B
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ortiz, M TR 09:00 - 10:25 101 GUG  

AM 125B 3-0-6 Engineering Mathematical Principles
Co-taught with ACM101B and CDS 140A
01 Murray, R TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

AM/CE/ME 150B 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Andrade, J A A PASS-FAIL

AM/CE 151B 3-0-6 Dynamics and Vibrations
01 Lih, S WF 08:30 - 09:45 306 TOM LETTER

Ae/AM/ME 215 3-0-6 Dynamic Behavior of Materials
01 Clifton, R MWF 09:00 - 09:55 202 GUG  

AM 250 + Research in Applied Mechanics
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
04 Andrade, J A A PASS-FAIL
05 Avouac, J A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh/EE 009B 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
Maximum enrollment: 80 students
01 Scherer, A TR 13:00 - 13:55 070 MRE LETTER

APh023 2-0-4 Demonstration Lectures in Optics
01 Faraon, A F 14:00 - 15:55 080 MRE  

APh077B 0-9-0 Laboratory in Applied Physics
01 Bellan, P OM,T 16:00 - 16:55 265 WAT LETTER
MW 16:00 - 16:55 265 WAT LETTER

APh078B + Senior Thesis, Experimental
02 Scherer, A A A LETTER
03 Phillips, R A A LETTER
04 Painter, O A A LETTER
05 Vahala, K A A LETTER
06 Atwater, H A A LETTER
07 Bellan, P A A LETTER
08 Troian, S A A LETTER
09 Yung, Y A A LETTER

APh079B + Senior Thesis, Theoretical
01 Goddard, W A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Faraon, A A A PASS-FAIL
03 Painter, O A A PASS-FAIL
04 Scherer, A A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Roukes, M A A PASS-FAIL
08 Yang, C A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Choo, H A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101B
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Colonius, T / Dimotakis, P MWF 10:00 - 10:55 206 TOM  

Ae/APh 104B 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 202 GUG LETTER

APh/MS 105B 3-0-6 States of Matter
01 Johnson, W MW 13:00 - 14:25 104 WAT LETTER

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Troian, S / Ghaffari, A W 17:00 - 17:55 104 WAT  

APh110 2-0-0 Topics in Applied Physics
01 Bellan, P M 12:00 - 12:55 104 WAT PASS-FAIL

APh114B 3-0-6 Solid-State Physics
01 Atwater, H MWF 09:00 - 09:55 104 WAT  

APh/Ph 115 3-0-9 Physics of Momentum Transport in Hydrodynamic Systems
Make-up classes/movies Fridays 104 Watson 1-2:25pm
01 Troian, S TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

Ph/APh/EE/BE  118B
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 107 DWN  

MS/APh 122 0-3-0 Diffraction, Imaging, and Structure
Maximum enrollment: 8 students
01 Fultz, B / Garland, C OM,T 13:00 - 13:55 042 KCK  

EE/APh 131 3-0-6 Optical Wave Propagation
01 Yariv, A TR 09:00 - 10:25 104 WAT  

APh156B 3-0-6 Plasma Physics
01 Bellan, P TR 10:30 - 11:55 104 WAT  

BE/APh 161 3-0-9 Physical Biology of the Cell
Makeup classes Friday 1:00-2:25pm
01 Bois, J MW 13:00 - 14:25 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

EE/APh 180 3-0-3 Nanotechnology
01 Scherer, A TR 14:30 - 15:25 070 MRE  

APh200 + Applied Physics Research
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Fultz, B A A PASS-FAIL
03 Bellan, P A A PASS-FAIL
04 Chen, Y A A PASS-FAIL
05 Johnson, W A A PASS-FAIL
06 Schwab, K A A PASS-FAIL
07 Goddard, W A A PASS-FAIL
08 Lewis, N A A PASS-FAIL
09 Troian, S A A PASS-FAIL
10 Preskill, J A A PASS-FAIL
11 Refael, G A A PASS-FAIL
12 Faraon, A A A PASS-FAIL
13 Lewis, N A A PASS-FAIL
14 Alicea, J A A PASS-FAIL
15 Hsieh, D A A PASS-FAIL
16 Minnich, A A A PASS-FAIL
17 Yang, C A A PASS-FAIL
19 Painter, O A A PASS-FAIL
20 Phillips, R A A PASS-FAIL
23 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Scherer, A A A PASS-FAIL
30 Vahala, K A A PASS-FAIL
31 Yariv, A A A PASS-FAIL
39 Motrunich, O A A PASS-FAIL

Ph/APh 223B 3-0-6 Advanced Condensed-Matter Physics
01 Yeh, N MW 11:00 - 12:25 107 DWN  

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Faraon, A A A PASS-FAIL
02 Bellan, P A A PASS-FAIL
03 Flagan, R A A PASS-FAIL
04 Snyder, G A A PASS-FAIL
05 Snyder, G A A PASS-FAIL
06 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Fultz, B A A PASS-FAIL
08 Schwab, K A A PASS-FAIL
09 Desbrun, M A A PASS-FAIL
15 Phillips, R A A PASS-FAIL
16 Daraio, C A A PASS-FAIL
18 Roukes, M A A PASS-FAIL
20 Scherer, A A A PASS-FAIL
21 Chen, Y A A PASS-FAIL
24 Vahala, K A A PASS-FAIL
25 Yariv, A A A PASS-FAIL
28 Painter, O A A PASS-FAIL
29 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
30 Atwater, H A A PASS-FAIL
31 Faraon, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ART HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

E/H/Art 089 3-0-6 New Media Arts in the 20th and 21st Centuries
Maximum enrollment: 20 students
01 Mushkin, H W 19:00 - 21:55 127 BAX  

Art/H 183 3-0-6 Spectacle: From the Court Masque to the Great Exhibition of 1851
Maximum enrollment: 15 students
01 Brewer, J TR 13:00 - 14:25 19 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________
.
ASTROPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ay 020 3-1-6 Basic Astronomy and the Galaxy
01 Kulkarni, S / Hillenbrand, L OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 030 2-0-1 Introduction to Modern Research
Classes will be held in Faculty homes.
01 Cohen, J OM,M 09:00 -  219 CHL PASS-FAIL
09:55 PASS-FAIL

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Staff A A PASS-FAIL

Ay 078B + Senior Thesis
01 Readhead, A A A PASS-FAIL
02 Ellis, R A A PASS-FAIL
03 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
04 Steidel, C A A PASS-FAIL
05 Cohen, J A A PASS-FAIL
06 Phinney, E A A PASS-FAIL
07 Ott, C A A PASS-FAIL
08 Martin, C A A PASS-FAIL
09 Prince, T A A PASS-FAIL
10 Harrison, F A A PASS-FAIL
11 Hallinan, G A A PASS-FAIL

Ay 111B 3-0-0 Introduction to Current Astrophysics Research
01 Scoville, N OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 122B 3-0-6 Astronomical Measurements and Instrumentation
01 Readhead, A / Hallinan, G OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 124 3-0-6 Structure and Dynamics of Galaxies
01 Steidel, C OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 126 3-0-6 Interstellar and Intergalactic Medium
01 Hopkins, P / Phinney, E OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 141B 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Ott, C / Phinney, E F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
01 Ott, C A A PASS-FAIL
02 Blake, G A A PASS-FAIL
03 Harrison, F A A PASS-FAIL
04 Brown, M A A PASS-FAIL
05 Phinney, E A A PASS-FAIL
06 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
07 Ellis, R A A PASS-FAIL
09 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
11 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
12 Hallinan, G A A PASS-FAIL
13 Martin, C A A PASS-FAIL
15 Soifer, B A A PASS-FAIL
16 Prince, T A A PASS-FAIL
17 Hopkins, P A A PASS-FAIL
19 Sargent, A A A PASS-FAIL
20 Dore, O A A PASS-FAIL
22 Scoville, N A A PASS-FAIL
23 Steidel, C A A PASS-FAIL
24 Johnson, J A A PASS-FAIL
25 Hirata, C A A PASS-FAIL
27 Stevenson, D A A PASS-FAIL
28 Cohen, J A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Sargent, A A A PASS-FAIL
02 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
03 Readhead, A A A PASS-FAIL
04 Hopkins, P A A PASS-FAIL
05 Ott, C A A PASS-FAIL

Ay 190 3-0-6 Computational Astrophysics
01 Ott, C OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 170B 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G TR 10:30 - 11:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER

BMB/Ch 202B 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
To be held on Biochemistry Seminar days from 12-1pm (approx. 1-2  per month).
01 Clemons, W A A PASS-FAIL

Bi/BMB 251B + Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B A A PASS-FAIL

BMB299 + Graduate Research
01 Mayo, S A A PASS-FAIL
02 Deshaies, R A A PASS-FAIL
03 Fraser, S A A PASS-FAIL
04 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Rees, D A A PASS-FAIL
07 Greer, J A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Phillips, R A A PASS-FAIL
10 Hay, B A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Phillips, R A A PASS-FAIL
13 Parker, C A A PASS-FAIL
14 Barton, J A A PASS-FAIL
15 Heath, J A A PASS-FAIL
16 Davidson, E A A PASS-FAIL
17 Anderson, D A A PASS-FAIL
18 Dougherty, D A A PASS-FAIL
19 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
20 Shan, S A A PASS-FAIL
21 Jensen, G A A PASS-FAIL
22 Elowitz, M A A PASS-FAIL
23 Dervan, P A A PASS-FAIL
24 Dunphy, W A A PASS-FAIL
25 Tirrell, D A A PASS-FAIL
26 Patterson, P A A PASS-FAIL
27 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
28 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
29 Clemons, W A A PASS-FAIL
30 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
31 Kennedy, M A A PASS-FAIL
32 Lester, H A A PASS-FAIL
33 Murray, R A A PASS-FAIL
34 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
35 Baltimore, D A A PASS-FAIL
36 Wang, Z A A PASS-FAIL
37 Gharib, M A A PASS-FAIL
38 Miller, T A A PASS-FAIL
39 Sternberg, P A A PASS-FAIL
40 Davis, M A A PASS-FAIL
41 Pierce, N A A PASS-FAIL
42 Gray, H A A PASS-FAIL
43 Roukes, M A A PASS-FAIL
44 Newman, D A A PASS-FAIL
45 Cai, L A A PASS-FAIL
46 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
47 Hoelz, A A A PASS-FAIL
48 Goentoro, L A A PASS-FAIL
49 Guttman, M A A PASS-FAIL
50 Shapiro, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BE 001 1-0-0 Frontiers in Bioengineering
01 Yang, C W 12:00 - 12:55 119 KRK PASS-FAIL

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
If your research advisor does not appear below, please contact the  Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Davidson, E A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Kennedy, M A A PASS-FAIL
05 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
06 Shimojo, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Lester, H A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
14 Heath, J A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
30 Kornfield, J A A PASS-FAIL
31 Baltimore, D A A PASS-FAIL
32 Davis, M A A PASS-FAIL
33 Sternberg, P A A PASS-FAIL
34 Dabiri, J A A PASS-FAIL
36 Qian, L A A PASS-FAIL

ChE/BE 112 3-0-6 Design, Invention, and Fundamentals of Microfluidic Systems
Maximum enrollment: 20 students
01 Ismagilov, R TR 13:00 - 14:25 102 SPL  

Ph/APh/EE/BE  118B
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 107 DWN  

BE 153 3-0-6 Case Studies in Systems Physiology
01 Petrasek, D TR 14:30 - 15:55 200 BRD  

BE/APh 161 3-0-9 Physical Biology of the Cell
Makeup classes Friday 1:00-2:25pm
01 Bois, J MW 13:00 - 14:25 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

BE/CS/CNS/Bi  191A
3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 10:30 - 11:55 107 ANB LETTER

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Troian, S A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Dabiri, J A A PASS-FAIL
05 Dervan, P A A PASS-FAIL
06 Goentoro, L A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Guttman, M A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Meister, M A A PASS-FAIL
14 Goddard, W A A PASS-FAIL
15 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Fraser, S A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Shapiro, M A A PASS-FAIL
29 Phillips, R A A PASS-FAIL
30 Mayo, S A A PASS-FAIL
31 Sternberg, P A A PASS-FAIL
32 Gradinaru, V A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 008 4-0-5
Introduction to Molecular Biology: Organization and Expression of Genetic  Information
Maximum enrollment: 30 students per section
01 Rothenberg, E TR 13:00 - 14:25 119 KRK  
W 15:00 - 15:55 101 KRK  
02 Rothenberg, E TR 13:00 - 14:25 119 KRK  
R 19:00 - 19:55 101 KRK  
03 Rothenberg, E TR 13:00 - 14:25 119 KRK  
F 14:00 - 14:55 024 KRK  

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Chan, D A A PASS-FAIL
02 Quartz, S A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Anderson, D A A PASS-FAIL
05 Parker, C A A PASS-FAIL
06 Arnold, F A A PASS-FAIL
07 Baltimore, D A A PASS-FAIL
08 Sternberg, P A A PASS-FAIL
09 Lester, H A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
12 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
13 Adolphs, R A A PASS-FAIL
14 Davidson, E A A PASS-FAIL
15 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
16 Hay, B A A PASS-FAIL
17 Fraser, S A A PASS-FAIL
18 Shan, S A A PASS-FAIL
19 Campbell, J A A PASS-FAIL
20 Clemons, W A A PASS-FAIL
21 Stevenson, D A A PASS-FAIL
22 Orphan, V A A PASS-FAIL
23 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
24 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
25 Patterson, P A A PASS-FAIL
26 Winfree, E A A PASS-FAIL
27 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
28 Tirrell, D A A PASS-FAIL
29 Shimojo, S A A PASS-FAIL
30 Wold, B A A PASS-FAIL
31 Sternberg, P A A PASS-FAIL
32 Kennedy, M A A PASS-FAIL
33 Newman, D A A PASS-FAIL
40 Goddard, W A A PASS-FAIL
41 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
42 Zinn, K A A PASS-FAIL
43 Rangel, A A A PASS-FAIL
45 Davis, M A A PASS-FAIL
46 Murray, R A A PASS-FAIL
47 Jensen, G A A PASS-FAIL
48 Elowitz, M A A PASS-FAIL
49 Prober, D A A PASS-FAIL
50 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
51 Aravin, A A A PASS-FAIL
52 Aravin, A A A PASS-FAIL
53 Clemons, W A A PASS-FAIL
54 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
55 Newman, D A A PASS-FAIL
56 Shan, S A A PASS-FAIL

Bi 023 3-0-0 Biology Tutorial
1: The Function and Regulation of Sleep/2: Antibody Engineering &  Therapeutics/3: Animal Behavior: From Single Cells to Free Will/4:  Physical Principles of Biological Instrumentation/5: The Vaccine: 
Past, Present and Future/6: Protein Disorder: Function without  Structure?
01 Huang, A / Oikonomou, G / OM,W 16:00 -  151 BRN PASS-FAIL
Lee, D 16:55 PASS-FAIL
02 Huang, A OM,W 16:00 -  156 BRD PASS-FAIL
16:55 PASS-FAIL
03 Huang, A / Duistermars, B  OM,W 16:00 -  101 KRK PASS-FAIL
/ Zelikowsky, M 16:55 PASS-FAIL
04 Huang, A / Su, J OM,W 16:00 -  328 SFL PASS-FAIL
16:55 PASS-FAIL
05 Huang, A / Majumdar, D OM,W 16:00 -  370 BRN PASS-FAIL
16:55 PASS-FAIL
06 Huang, A OM,W 16:00 -  256 CRL PASS-FAIL
16:55 PASS-FAIL

Bi 090B + Undergraduate Thesis
01 Revel, J A A PASS-FAIL
02 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
03 Sternberg, P A A PASS-FAIL
04 Lester, H A A PASS-FAIL
05 Newman, D A A PASS-FAIL
07 Winfree, E A A PASS-FAIL
08 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
09 Allman, J A A PASS-FAIL
10 Patterson, P A A PASS-FAIL
11 Rangel, A A A PASS-FAIL
12 Davidson, E A A PASS-FAIL
13 Davis, M A A PASS-FAIL
14 Baltimore, D A A PASS-FAIL

Bi/Ge 105 3-4-5 Evolution
Class not open for enrollment
01 Phillips, R / Orphan, V TR 13:00 - 14:25 267 ARM  

Bi/Ch 111 4-0-8 Biochemistry of Gene Expression
01 Campbell, J / Parker, C TR 11:00 - 11:55 147 NYS  
OM,W 16:00 -  100 - Rock   
16:55 Auditorium   
BRD  

Bi 114 3-0-6 Immunology
01 Mazmanian, S TR 10:30 - 11:55 200 BRD  

Bi 117 3-0-6 Developmental Biology
01 Bronner Hansen, M TR 13:00 - 14:25 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi 145B 3-0-6 Tissue and Organ Physiology
01 Tydell, C MW 10:30 - 11:55 151 BRN  

Bi/NB 156 3-0-6 Molecular Basis of Behavior
01 Patterson, P / Zinn, K MWF 10:00 - 10:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

BMB/Bi/Ch 170B 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G TR 10:30 - 11:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER

Bi 182 2-0-4 Gene Regulation Systems and the Control of Embryonic Development
01 Stathopoulos, A /  W 14:00 - 15:55 151 BRN  
Davidson, E  

CNS/Bi/EE/CS/N B 186
4-4-4 Vision: From Computational Theory to Neuronal Mechanisms
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

BE/CS/CNS/Bi  191A
3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 10:30 - 11:55 107 ANB LETTER

Bi/CNS/NB 195 3-0-6 Mathematics in Biology
01 Meister, M MW 10:00 - 11:25 3 BBB  

Bi 199 3-0-3 Introduction to MATLAB for Biologists
01 Kennedy, M TR 13:00 - 14:25 100 PWL/BTH  

Bi/CNS/NB 220 2-0-4 Genetic Dissection of Neural Circuit Function
First Day of class is Wed, 1/08/14, 10:30-11:55 in 101 KRK.  Course  resumes on Thursdays starting 1/16/14.
01 Anderson, D OM,R 15:00 -  300 BRD  
17:55  

Bi/BMB 251B + Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B A A PASS-FAIL

Bi 299 + Graduate Research
01 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
02 Lester, H A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Anderson, D A A PASS-FAIL
06 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
07 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
08 Baltimore, D A A PASS-FAIL
09 Dabiri, J A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
12 Campbell, J A A PASS-FAIL
13 Chan, D A A PASS-FAIL
14 Davidson, E A A PASS-FAIL
15 Deshaies, R A A PASS-FAIL
16 Dickinson, M A A PASS-FAIL
17 Clemons, W A A PASS-FAIL
18 Dunphy, W A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Hay, B A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
24 Orphan, V A A PASS-FAIL
25 Arnold, F A A PASS-FAIL
26 Pierce, N A A PASS-FAIL
27 Tsao, D A A PASS-FAIL
28 Mayo, S A A PASS-FAIL
29 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
30 Newman, D A A PASS-FAIL
31 Guo, C A A PASS-FAIL
32 Patterson, P A A PASS-FAIL
33 Gharib, M A A PASS-FAIL
34 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
35 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
36 Shan, S A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Elowitz, M A A PASS-FAIL
39 Guttman, M A A PASS-FAIL
40 Shimojo, S A A PASS-FAIL
41 Phillips, R A A PASS-FAIL
42 Sternberg, P A A PASS-FAIL
43 Cai, L A A PASS-FAIL
44 Goentoro, L A A PASS-FAIL
45 Winfree, E A A PASS-FAIL
46 Wold, B A A PASS-FAIL
47 Jensen, G A A PASS-FAIL
48 Heath, J A A PASS-FAIL
49 Zinn, K A A PASS-FAIL
50 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
51 Elowitz, M A A PASS-FAIL
52 Prober, D A A PASS-FAIL
53 Adolphs, R A A PASS-FAIL
54 Aravin, A A A PASS-FAIL
55 Dougherty, D A A PASS-FAIL
56 Tai, Y A A PASS-FAIL
57 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
58 Burdick, J A A PASS-FAIL
59 Meister, M A A PASS-FAIL
60 Siapas, A A A PASS-FAIL
61 Murray, R A A PASS-FAIL
62 Gradinaru, V A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BUSINESS ECONOMICS & MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM/Ec/SS 020 2-0-4 Scientific Writing and Oral Presentation in the Social Sciences
Maximum enrollment: 15 students
01 Yariv, L / Daley, C T 13:00 - 14:55 228 BAX LETTER

BEM097 + Undergraduate Research
01 Staff A A PASS-FAIL

BEM102 3-0-6 Introduction to Accounting
Maximum enrollment: 50 students // BEM102 does not count toward  the 108 unit HSS requirement for students who entered Caltech in  2012 or 2013.
01 Wang, S M 19:00 - 21:55 25 BAX  

BEM106 3-0-6 Competitive Strategy
Maximum enrollment: 50 students
01 Snowberg, E MW 13:00 - 14:25 25 BAX LETTER

BEM109 3-0-6 Fixed-Income and Credit-Risk Derivatives
01 Cvitanic, J MW 14:30 - 15:55 128 BAX  

BEM190 + Undergraduate Research Project
01 Staff A A PASS-FAIL
02 Hoffman, P A A PASS-FAIL
03 Sherman, R A A PASS-FAIL
04 Pickar, K A A PASS-FAIL
05 Rosenthal, J A A PASS-FAIL
06 Bossaerts, P A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ChE010 1-0-0 Introduction to Chemical Engineering
01 Flagan, R T 12:00 - 12:55 153 NYS PASS-FAIL

ChE015 3-0-6 Introduction to Chemical Engineering Computation
01 Flagan, R TR 14:30 - 15:55 102 SPL  

ChE063A 3-0-6 Chemical Engineering Thermodynamics
01 Tirrell, D MWF 14:00 - 14:55 106 SPL  

ChE080 + Undergraduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Giapis, K A A PASS-FAIL
03 Kornfield, J A A PASS-FAIL
04 Haile, S A A PASS-FAIL
05 Fultz, B A A PASS-FAIL
06 Lewis, N A A PASS-FAIL
07 Davis, M A A PASS-FAIL
08 Grubbs, R A A PASS-FAIL
09 Shapiro, M A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Gavalas, G A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
41 Baltimore, D A A PASS-FAIL

ChE090A + Senior Thesis
01 Heath, J A A LETTER
02 Giapis, K A A LETTER
03 Seinfeld, J A A LETTER
04 Tirrell, D A A LETTER
05 Ravi, V A A LETTER
06 Flagan, R A A LETTER
07 Gavalas, G A A LETTER
08 Kornfield, J A A LETTER
09 Davis, M A A LETTER
10 Haile, S A A LETTER
12 Baltimore, D A A LETTER
13 Brady, J A A LETTER
14 Greer, J A A LETTER
15 Arnold, F A A LETTER
16 Grubbs, R A A LETTER

ChE090B 0-4-5 Senior Thesis
01 Giapis, K A A  
02 Johnson, W A A  
03 Kornfield, J A A  
04 Arnold, F A A  
05 Lewis, N A A  
06 Flagan, R A A  
08 Mayo, S A A  

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Richards, J T 10:00 - 11:55 121 BCK PASS-FAIL

ChE101 3-0-6 Chemical Reaction Engineering
01 Arnold, F TR 13:00 - 14:25 106 SPL  

ChE103B 3-0-6 Transport Phenomena
01 Kraynik, A MWF 10:00 - 10:55 102 SPL  

ChE/BE 112 3-0-6 Design, Invention, and Fundamentals of Microfluidic Systems
Maximum enrollment: 20 students
01 Ismagilov, R TR 13:00 - 14:25 102 SPL  

ChE118 3-0-6 Introduction to the Design of Chemical Systems
01 Vicic, M MWF 15:00 - 15:55 102 SPL LETTER

ChE128 1-6-2 Chemical Engineering Design Laboratory
01 Vicic, M / Giapis, K M 12:00 - 12:55 113 SPL LETTER
WF 09:00 - 11:55 122 SPL LETTER

Ch/ChE 147 3-0-6 Polymer Chemistry
01 Grubbs, R TR 10:30 - 11:55 153 NYS  

ChE151B 3-0-9 Physical and Chemical Rate Processes
01 Brady, J MWF 09:00 - 09:55 102 SPL LETTER

ChE/Ch 164 3-0-6 Introduction to Statistical Thermodynamics
01 Wang, Z / Miller, T TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Murray, R A A PASS-FAIL
03 Haile, S A A PASS-FAIL
04 Stoltz, B A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
06 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Atwater, H A A PASS-FAIL
09 Snyder, G A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Greer, J A A PASS-FAIL
12 Fultz, B A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Fraser, S A A PASS-FAIL
15 Fultz, B A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
18 Miller, T A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
41 Heath, J A A PASS-FAIL
44 Yung, Y A A PASS-FAIL
45 Richardson, M A A PASS-FAIL
46 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
47 Guttman, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch 001B 4-0-5 General Chemistry
Maximum Enrollment: 25 students per section
01 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 22 GTS PASS-FAIL
02 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 151 CRL PASS-FAIL
03 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 27 GTS PASS-FAIL
04 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 147 NYS PASS-FAIL
05 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 151 CRL PASS-FAIL
06 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 19:00 - 19:55 153 NYS PASS-FAIL
07 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 27 GTS PASS-FAIL
08 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 115 BCK PASS-FAIL
09 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 119 DWN PASS-FAIL
10 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 142 KCK PASS-FAIL
11 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 22:00 - 22:55 27 GTS PASS-FAIL
12 Dougherty, D / Blake, G MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 19:00 - 19:55 151 CRL PASS-FAIL

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum enrollment: 20 students per section//Section 3 reserved  for freshmen.
01 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
W 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 003X 1-3-2 Experimental Methods in Solar Energy Conversion
Maximum Enrollment: 20 students per section
01 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
W 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
R 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 004A 1-6-2 Synthesis and Analysis of Organic and Inorganic Compounds
The instructor will contact the students by email before the start of  the term to assign two lab sections. //Lab sections available Tuesday 8-11 and 1-4, Wednesday 1-4 and Thursday 8-11am.
01 Mendez, J R 13:00 - 13:55 147 NYS  

Ch 005A 1-9-2 Advanced Techniques of Synthesis and Analysis
Lab times available MF 8am-5pm and R 1-5pm
01 Grubbs, R A  MEAD  

Ch 006A 1-6-3 Physical and Biophysical Chemistry Laboratory
01 Beauchamp, J /  OM,W 15:00 -  33 NYS  
Weitekamp, D 15:55  

Ch 007 1-6-2 Advanced Experimental Methods in Bioorganic Chemistry
01 Hsieh-Wilson, L M 15:00 - 15:55 356 CRL  

Ch 010B 2-0-1 Frontiers in Chemistry
Lab Hours TBA
01 Dervan, P / Hoelz, A R 12:00 - 12:55 147 NYS PASS-FAIL

Ch 021B 3-0-6 Physical Chemistry
01 Cai, L MWF 13:00 - 13:55 147 NYS LETTER

Ch 024 3-0-6 Introduction to Biophysical Chemistry: Spectroscopy
01 Heath, J TR 14:30 - 15:55 151 CRL  

Ch 041B 3-0-6 Organic Chemistry
01 Dervan, P MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  

Ch 080 + Chemical Research
01 Dervan, P A A PASS-FAIL
02 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
03 Barton, J A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Grubbs, R A A PASS-FAIL
06 Goddard, W A A PASS-FAIL
07 Marcus, R A A PASS-FAIL
08 Shan, S A A PASS-FAIL
09 Bercaw, J A A PASS-FAIL
10 Heath, J A A PASS-FAIL
11 Agapie, T A A PASS-FAIL
12 Davis, M A A PASS-FAIL
13 Ho, T A A PASS-FAIL
14 Shapiro, M A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Reisman, S A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
39 Lewis, N A A PASS-FAIL
40 Rees, D A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
01 Bercaw, J A A PASS-FAIL
02 Reisman, S A A PASS-FAIL
04 Gray, H A A PASS-FAIL
06 Goddard, W A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
01 Rees, D A A PASS-FAIL

Ch 090 2-0-1 Oral Presentation
01 Zewail, A / Bikle, K OM,M 10:00 -  151 CRL PASS-FAIL
10:55 PASS-FAIL
M 10:00 - 11:55 151 CRL PASS-FAIL

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Richards, J T 10:00 - 11:55 121 BCK PASS-FAIL

Bi/Ch 111 4-0-8 Biochemistry of Gene Expression
01 Campbell, J / Parker, C TR 11:00 - 11:55 147 NYS  
OM,W 16:00 -  100 - Rock   
16:55 Auditorium   
BRD  

Ch 120A 3-0-6 Nature of the Chemical Bond
01 Goddard, W MWF 14:00 - 14:55 115 BCK  

Ch 121B 1-1-7 Atomic-Level Simulations of Materials and Molecules
01 Goddard, W W 15:00 - 15:55 115 BCK  

Ch 125B 3-0-6 The Elements of Quantum Chemistry
01 McKoy, B MWF 11:00 - 11:55 147 NYS LETTER

Ch/ChE 147 3-0-6 Polymer Chemistry
01 Grubbs, R TR 10:30 - 11:55 153 NYS  

Ch 153A 3-0-6 Advanced Inorganic Chemistry
01 Gray, H / Winkler, J F 10:00 - 11:55 115 BCK  

Ch 154A 3-0-6 Organometallic Chemistry
01 Peters, J TR 09:00 - 10:25 153 NYS  

ChE/Ch 164 3-0-6 Introduction to Statistical Thermodynamics
01 Wang, Z / Miller, T TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

BMB/Bi/Ch 170B 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G TR 10:30 - 11:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER

Ch 180 + Chemical Research
01 Agapie, T A A PASS-FAIL
02 Gray, H A A PASS-FAIL
03 Giapis, K A A PASS-FAIL
04 Goddard, W A A PASS-FAIL

BMB/Ch 202B 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
To be held on Biochemistry Seminar days from 12-1pm (approx. 1-2  per month).
01 Clemons, W A A PASS-FAIL

Ch 213B 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 242B 3-0-6 Chemical Synthesis
Class will meet Wednesday, Feb 26th from 8-10am and Friday, Feb  28th from 9-10am
01 Stoltz, B MW 09:00 - 09:55 147 NYS  
F 08:00 - 09:55 147 NYS  

Ch 280 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
03 Barton, J A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Bercaw, J A A PASS-FAIL
06 Blake, G A A PASS-FAIL
07 Eiler, J A A PASS-FAIL
08 Cai, L A A PASS-FAIL
09 Fu, G A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Goentoro, L A A PASS-FAIL
14 Miller, T A A PASS-FAIL
15 Reisman, S A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Grubbs, R A A PASS-FAIL
19 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
21 Wang, Z A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
23 Atwater, H A A PASS-FAIL
24 Marcus, R A A PASS-FAIL
25 Mayo, S A A PASS-FAIL
26 Clemons, W A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
28 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Rees, D A A PASS-FAIL
31 Haile, S A A PASS-FAIL
32 Sternberg, P A A PASS-FAIL
33 Lester, H A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 van de Walle, A A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
39 Zewail, A A A PASS-FAIL
40 Fraser, S A A PASS-FAIL
41 Atwater, H A A PASS-FAIL
42 Smolke, C A A PASS-FAIL
44 Pierce, N A A PASS-FAIL
45 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
46 Wennberg, P A A PASS-FAIL
47 Heath, J A A PASS-FAIL
48 Adkins, J A A PASS-FAIL
49 Shan, S A A PASS-FAIL
50 Agapie, T A A PASS-FAIL
51 Hoelz, A A A PASS-FAIL
52 Deshaies, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/APh/CE/ME  101B
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Colonius, T / Dimotakis, P MWF 10:00 - 10:55 206 TOM  

Ae/AM/CE/ME  102B
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ortiz, M TR 09:00 - 10:25 101 GUG  

CE/ME 112A 3-0-6 Hydraulic Engineering
Class Cancelled
01 Hall, J OM,M 15:00 -  206 TOM LETTER
15:55 LETTER

AM/CE/ME 150B 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Andrade, J A A PASS-FAIL

AM/CE 151B 3-0-6 Dynamics and Vibrations
01 Lih, S WF 08:30 - 09:45 306 TOM LETTER

Ae/CE 165A 2-2-5 Mechanics of Composite Materials and Structures
01 Pellegrino, S T 13:00 - 14:25 101 GUG  
W 15:00 - 15:55 101 GUG  

CE 181A 3-0-6 Engineering Seismology
taught concurrently with Ge 162
01 Ampuero Saenz, J MWF 10:00 - 10:55 162 SMD  

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
01 Staff A A PASS-FAIL

CE 300 + Research in Civil Engineering
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Beck, J A A PASS-FAIL
04 Heaton, T A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL
06 Andrade, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Psy/CNS 105B 1.5-0-3.5 Frontiers in Neuroeconomics
01 O'Doherty, J M 14:30 - 15:55 33 BAX LETTER

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Murray, R A A PASS-FAIL
03 Perona, P A A PASS-FAIL
04 Fraser, S A A PASS-FAIL
06 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
07 Allman, J A A PASS-FAIL
08 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Murray, R A A PASS-FAIL
12 Allman, J A A PASS-FAIL
13 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
14 Shimojo, S A A PASS-FAIL
15 Tsao, D A A PASS-FAIL
16 Wold, B A A PASS-FAIL
17 Winfree, E A A PASS-FAIL
18 Rangel, A A A PASS-FAIL
19 Siapas, A A A PASS-FAIL
20 Prober, D A A PASS-FAIL
21 Patterson, P A A PASS-FAIL
22 Andersen, R A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Anderson, D A A PASS-FAIL
25 Adolphs, R A A PASS-FAIL
26 Kennedy, M A A PASS-FAIL
27 Quartz, S A A PASS-FAIL
28 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
29 Camerer, C A A PASS-FAIL
30 Meister, M A A PASS-FAIL

CNS/Bi/EE/CS/N B 186
4-4-4 Vision: From Computational Theory to Neuronal Mechanisms
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

BE/CS/CNS/Bi  191A
3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 10:30 - 11:55 107 ANB LETTER

Bi/CNS/NB 195 3-0-6 Mathematics in Biology
01 Meister, M MW 10:00 - 11:25 3 BBB  

Bi/CNS/NB 220 2-0-4 Genetic Dissection of Neural Circuit Function
First Day of class is Wed, 1/08/14, 10:30-11:55 in 101 KRK.  Course  resumes on Thursdays starting 1/16/14.
01 Anderson, D OM,R 15:00 -  300 BRD  
17:55  

CNS/SS 251 2-1-6 Human Brain Mapping: Theory and Practice
Maximum enrollment: 20 students
01 O'Doherty, J R 13:30 - 15:25 67 BRD LETTER

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Meister, M A A PASS-FAIL
02 Elowitz, M A A PASS-FAIL
03 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Winfree, E A A PASS-FAIL
06 Siapas, A A A PASS-FAIL
07 Quartz, S A A PASS-FAIL
08 Adolphs, R A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Tsao, D A A PASS-FAIL
11 Konishi, M A A PASS-FAIL
12 Scherer, A A A PASS-FAIL
14 Sternberg, P A A PASS-FAIL
15 Perona, P A A PASS-FAIL
16 Allman, J A A PASS-FAIL
19 Bruck, J A A PASS-FAIL
20 Burdick, J A A PASS-FAIL
21 Shimojo, S A A PASS-FAIL
22 Lester, H A A PASS-FAIL
23 Wold, B A A PASS-FAIL
24 Dickinson, M A A PASS-FAIL
25 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
28 O'Doherty, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CS 002 2-6-1 Introduction to Programming Methods
01 Barr, A / Desbrun, M MWF 14:00 - 14:55 105 ANB PASS-FAIL

CS 004 3-4-2 Fundamentals of Computer Programming
01 Vanier, M MWF 15:00 - 15:55 105 ANB PASS-FAIL

Ma/CS 006B 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Wilson, R MWF 13:00 - 13:55 151 SLN  

CS 011 0-3-0 Computer Language Shop
CS 1 or instructor's permission is required.
01 Vanier, M / Pinkston, D OM,M 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

CS 021 3-0-6 Decidability and Tractability
01 Umans, C MWF 13:00 - 13:55 105 ANB LETTER

EE/CS 052 1-11-0 Microprocessor Systems Laboratory
01 George, G MWF 15:00 - 15:55 070 MRE  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:00 -  070 MRE  
16:55  

CS 080B + Undergraduate Thesis
01 Chandy, K A A LETTER
02 Wierman, A A A LETTER
03 Schroeder, P A A LETTER
04 Winfree, E A A LETTER
05 Barr, A A A LETTER
06 Murray, R A A LETTER
07 Ho, T A A LETTER

CS 081B + Undergraduate Projects in Computer Science
01 Pinkston, D A A PASS-FAIL
02 Winfree, E A A PASS-FAIL
03 Barr, A A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
06 Wierman, A A A PASS-FAIL
07 Desbrun, M A A PASS-FAIL
08 Ho, T A A PASS-FAIL
09 Vanier, M A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Murray, R A A PASS-FAIL
12 Adolphs, R A A PASS-FAIL
13 Umans, C A A PASS-FAIL
14 Burdick, J A A PASS-FAIL
15 Low, S A A PASS-FAIL

CS 090 + Undergraduate Reading in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Low, S A A PASS-FAIL
04 Schroeder, P A A PASS-FAIL
05 Winfree, E A A PASS-FAIL
06 Umans, C A A PASS-FAIL
07 Desbrun, M A A PASS-FAIL
08 Barr, A A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Chandy, K A A PASS-FAIL
13 Murray, R A A PASS-FAIL
14 Wierman, A A A PASS-FAIL

CS 124 3-0-6 Operating Systems
01 Pinkston, D MWF 11:00 - 11:55 105 ANB  

EE/Ma/CS 126B 3-0-6 Information Theory
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 080 MRE LETTER

EE/CS/EST 135 3-0-6 Power System Analysis
01 Low, S TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

CS/EE 144 3-3-6 The Ideas Behind Our Networked World
Makeup lectures will occasionally be scheduled F 9:00-10:25
01 Wierman, A MW 09:00 - 10:25 105 ANB  

CS 176 3-3-3 Introduction to Computer Graphics Research
01 Schroeder, P / Desbrun, M TR 10:30 - 11:55 314 ANB  

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Umans, C A A PASS-FAIL
03 Ho, T A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
05 Desbrun, M A A PASS-FAIL
06 Kitaev, A A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Yariv, A A A PASS-FAIL
10 Barr, A A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Wierman, A A A PASS-FAIL
13 Winfree, E A A PASS-FAIL
14 Wold, B A A PASS-FAIL
15 Krause, R A A PASS-FAIL
17 Perona, P A A PASS-FAIL

CS/EE 181B 3-6-3 VLSI Design Laboratory
01 Martin, A MW 13:00 - 14:25 243 ANB LETTER

CNS/Bi/EE/CS/N B 186
4-4-4 Vision: From Computational Theory to Neuronal Mechanisms
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

BE/CS/CNS/Bi  191A
3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 10:30 - 11:55 107 ANB LETTER

Ph/CS 219B 3-0-6 Quantum Computation
01 Kitaev, A / Preskill, J MW 14:30 - 15:55 269 LAU  

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Umans, C A A PASS-FAIL
03 Barr, A A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
05 Desbrun, M A A PASS-FAIL
06 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
07 Winfree, E A A PASS-FAIL
08 Low, S A A PASS-FAIL
09 Martin, A A A PASS-FAIL
10 Winfree, E A A PASS-FAIL
11 Perona, P A A PASS-FAIL
12 Schroeder, P A A PASS-FAIL
14 Kitaev, A A A PASS-FAIL
15 Wierman, A A A PASS-FAIL
16 Ligett, K A A PASS-FAIL

CS 282B + Reading in Computer Science
01 Staff A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090B 0-0-9 Senior Thesis in Control & Dynamical Systems
01 Murray, R A A LETTER

CDS110B 3-0-6 Introductory Control Theory
01 Doyle, J TR 14:30 - 15:55 213 ANB  

CDS140A 3-0-6 Introduction to Dynamics
Co-taught with ACM101B and AM 125B
01 Murray, R TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
01 Owhadi, H A A PASS-FAIL

CDS300B + Research in Control and Dynamical Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Adolphs, R A A PASS-FAIL
03 Doyle, J A A PASS-FAIL
04 Owhadi, H A A PASS-FAIL
05 Dabiri, J A A PASS-FAIL
06 Goentoro, L A A PASS-FAIL
07 Dickinson, M A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
11 Elowitz, M A A PASS-FAIL
12 Desbrun, M A A PASS-FAIL
13 Ortiz, M A A PASS-FAIL
14 Beck, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ECONOMICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ec 011 3-2-4 Introduction to Economics
01 Rangel, A TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall   
BAX  

BEM/Ec/SS 020 2-0-4 Scientific Writing and Oral Presentation in the Social Sciences
Maximum enrollment: 15 students
01 Yariv, L / Daley, C T 13:00 - 14:55 228 BAX LETTER

Ec 097 + Undergraduate Research
01 Staff A A PASS-FAIL

Ec 098B + Senior Research and Thesis
01 Camerer, C A A PASS-FAIL
02 Makarov, N A A PASS-FAIL
03 Ledyard, J A A PASS-FAIL
04 Rangel, A A A PASS-FAIL
05 Shum, M A A PASS-FAIL
06 Haugen, K A A PASS-FAIL

Ec 121B 3-0-6 Theory of Value
01 Border, K MW 14:30 - 15:55 25 BAX LETTER

Ec/SS 124 3-0-6 Indentification Problems in the Social Sciences
01 Sherman, R TR 10:30 - 11:55 127 BAX  

Ec/PS 160B 3-3-3 Laboratory Experiments in the Social Sciences
Taught concurrently with SS 260// Completion of Ec/PS 160A  required for b and c classes //Max of 10 students for both Ec 160 &  SS 260
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 127 BAX LETTER

PS/Ec 172 3-0-6 Game Theory
01 Elliott, M TR 09:00 - 10:25 Lecture Hall  LETTER
BAX LETTER

Ec/PS 190 + Undergraduate Research
01 Kiewiet, D A A PASS-FAIL
02 Ensminger, J A A PASS-FAIL
03 Plott, C A A PASS-FAIL
04 Border, K A A PASS-FAIL
05 Rangel, A A A PASS-FAIL
06 Ledyard, J A A PASS-FAIL
07 Alvarez, R A A PASS-FAIL
08 Camerer, C A A PASS-FAIL
09 Sherman, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ELECTRICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

EE 001 1-0-0 Introduction to Electrical Engineering Seminar
01 Hassibi, B W 12:00 - 12:55 070 MRE PASS-FAIL

EE/ME 007 2-3-1 Introduction to Mechatronics
01 George, G WF 13:00 - 13:55 070 MRE PASS-FAIL

APh/EE 009B 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
Maximum enrollment: 80 students
01 Scherer, A TR 13:00 - 13:55 070 MRE LETTER

EE 045 3-3-6 Electronics Laboratory
01 Antsos, D TR 15:00 - 16:25 080 MRE  

EE/CS 052 1-11-0 Microprocessor Systems Laboratory
01 George, G MWF 15:00 - 15:55 070 MRE  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:00 -  070 MRE  
16:55  

EE 080B + Senior Thesis
01 Potter, K A A LETTER
02 Scherer, A A A LETTER

EE 091B + Experimental Projects in Electronic Circuits
Units by arrangement; 12 units minimum each term.
01 Megdal, B OM,T 16:30 - 17:25 070 MRE  

EE 099 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Scherer, A A A PASS-FAIL
02 Perona, P A A PASS-FAIL
03 George, G A A PASS-FAIL
04 Atwater, H A A PASS-FAIL
05 Murray, R A A PASS-FAIL
06 Emami, A A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Low, S A A PASS-FAIL
09 Yang, C A A PASS-FAIL
10 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
11 Burdick, J A A PASS-FAIL
12 Tai, Y A A PASS-FAIL

EE 105B 1-0-0 Electrical Engineering Seminar
01 Hassibi, B A A PASS-FAIL

EE 112 3-0-6 Introduction to Digital Signal Processing
01 Vaidyanathan, P TR 13:00 - 14:25 080 MRE  

EE/MedE 114A 4-0-8 Analog Circuit Design
01 Hajimiri, S WF 10:00 - 11:55 070 MRE  

Ph/APh/EE/BE  118B
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 107 DWN  

EE/Ma/CS 126B 3-0-6 Information Theory
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 080 MRE LETTER

EE/APh 131 3-0-6 Optical Wave Propagation
01 Yariv, A TR 09:00 - 10:25 104 WAT  

EE/CS/EST 135 3-0-6 Power System Analysis
01 Low, S TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

CS/EE 144 3-3-6 The Ideas Behind Our Networked World
Makeup lectures will occasionally be scheduled F 9:00-10:25
01 Wierman, A MW 09:00 - 10:25 105 ANB  

EE/Ae 157B 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 van Zyl, J M 16:00 - 17:25 107 ANB  
R 13:00 - 14:25 107 ANB  

EE 160 3-0-6 Communication-System Fundamentals
01 Hassibi, B TR 10:30 - 11:55 070 MRE  

EE 163A 3-0-6 Communication Theory
01 Ho, T MWF 15:00 - 15:55 107 ANB  

EE/APh 180 3-0-3 Nanotechnology
01 Scherer, A TR 14:30 - 15:25 070 MRE  

CS/EE 181B 3-6-3 VLSI Design Laboratory
01 Martin, A MW 13:00 - 14:25 243 ANB LETTER

CNS/Bi/EE/CS/N B 186
4-4-4 Vision: From Computational Theory to Neuronal Mechanisms
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

EE 291 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Ho, T A A PASS-FAIL
03 Bruck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Heath, J A A PASS-FAIL
06 Doyle, J A A PASS-FAIL
07 Effros, M A A PASS-FAIL
08 Vahala, K A A PASS-FAIL
09 George, G A A PASS-FAIL
10 Haile, S A A PASS-FAIL
11 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
12 Hassibi, B A A PASS-FAIL
13 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
14 Low, S A A PASS-FAIL
15 McEliece, R A A PASS-FAIL
16 Atwater, H A A PASS-FAIL
17 Murray, R A A PASS-FAIL
18 Perona, P A A PASS-FAIL
19 Gharib, M A A PASS-FAIL
20 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
21 Choo, H A A PASS-FAIL
22 Phillips, R A A PASS-FAIL
23 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
24 Quartz, S A A PASS-FAIL
25 Rutledge, D A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
27 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
28 Tai, Y A A PASS-FAIL
29 Vaidyanathan, P A A PASS-FAIL
30 Yariv, A A A PASS-FAIL
31 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
32 Roukes, M A A PASS-FAIL
33 Avouac, J A A PASS-FAIL
34 Weinreb, S A A PASS-FAIL
36 Martin, A A A PASS-FAIL
37 Yang, C A A PASS-FAIL
38 Emami, A A A PASS-FAIL
39 Painter, O A A PASS-FAIL
40 Faraon, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ENERGY SCIENCE AND TECHNOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

EE/CS/EST 135 3-0-6 Power System Analysis
01 Low, S TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
ENGINEERING
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

E  010 1-0-2 Technical Seminar Presentations
Maximum Enrollment: 6 students per section
01 Fender, A OM,T 20:00 - 20:55 142 KCK LETTER
M 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
02 Fender, A OM,T 20:00 - 20:55 142 KCK LETTER
M 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
03 Fender, A OM,T 20:00 - 20:55 142 KCK LETTER
M 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
04 Fender, A OM,T 20:00 - 20:55 142 KCK LETTER
W 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
05 Fender, A OM,T 20:00 - 20:55 142 KCK LETTER
W 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
06 Fender, A OM,T 20:00 - 20:55 142 KCK LETTER
W 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
07 Fender, A OM,T 20:00 - 20:55 142 KCK LETTER
F 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
08 Fender, A OM,T 20:00 - 20:55 142 KCK LETTER
F 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
09 Fender, A OM,T 20:00 - 20:55 142 KCK LETTER
F 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER

E  011 1-0-2 Written Technical Communication in Engineering and Applied Science
Open to E&AS students only // Maximum enrollment: 20 students per section
01 Pierce, G T 10:30 - 11:25 142 KCK  
02 Readhead, C R 15:00 - 15:55 142 KCK  

E/H/Art 089 3-0-6 New Media Arts in the 20th and 21st Centuries
Maximum enrollment: 20 students
01 Mushkin, H W 19:00 - 21:55 127 BAX  

E/ME 105A 3-2-4 Product Design for the Developing World
01 Pickar, K MW 20:00 - 21:25 Classroom   
NewMedia  

_____________________________________________________________________________________________
.
ENGLISH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/En 005 3-0-6 Major British Authors
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum  enrollment: 15 students
01 Jahner, J